| litere123 a întrebat:

Daca esti mereu tristă,indiferenta,nepasatoare,
obosita,suferi si plangi des din diferite motive,uneori crezi ca viata este cruda cu tine si ai dori sa mori,nu-ti mai pasa de nimeni si nimic, asta inseamna ca ai ajuns in depresie?

M-a intrebat o colega si chiar nu am stiut ce sa-i spun.Voi ce credeti?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Fantastic7 a răspuns:

Nu e depresie, dar ar ajuta daca ar mânca sănătos şi ar face sport şi activităţi care să-i placă.
Uneori când oamenii se plictisesc şi nu fac nimic au timp de astfel de gânduri.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate fi pubertatea un factor

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se cheama depresie boala descrisa de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune/i "colegei" ca trebuie sa mearga la psiholog ca are probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce simptome are depresia

Alaturi de durata prelungita, de intensitatea care afecteaza viata, depresia mai este insotita de semne si simptome caracteristice:

– dispozitie deprimata in cea mai mare parte a zilei, aproape in fiecare zi, indicata fie de relatarea subiectiva, fie de observatiile facute de catre altii

– interes sau placere marcat diminuate fata de toate sau aproape toate activitatile, cea mai mare parte a zilei, aproape in fiecare zi

– pierdere semnificativa in greutate, fara un regim alimentar corespunzator, ori luare in greutate (de ex., o modificare de mai mult de 5% din greutatea corpului intr-o luna)

– insomnie sau hipersomnie (nevoie de somn crescuta) aproape in fiecare zi

– agitatie sau inhibitie (lentoare) psihomotorie aproape in fiecare zi

– fatigabilitate sau lipsa de energie (fara un efort corespunzator) aproape in fiecare zi

– sentimente de devalorizare (inutilitate) sau de vinovatie excesiva ori inadecvata (care poate fi deliranta ) aproape in fiecare zi (nu numai autorepros sau culpabilizare in legatura cu faptul de a fi suferind)

– capacitate de gandire sau concentrare diminuata sau indecizie, aproape in fiecare zi

– idei recurente de moarte (nu doar teama de moarte), ideatie suicidara recurenta fara un plan anume, ori o tentativa de suicid sau un plan anume pentru comiterea suicidului.Deci,dupa parerea mea, nu e depresie.