| anonim_4396 a întrebat:

Dacă fata are 14 ani, iar băiatul 17 ani și ambii vor sa întrețină raporturi sexuale, este ilegal?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Potrivit art. 220 CP, "(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.al, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Darrio2007 _ legea s-a modificat de la I ianuarie 2024, marindu-se varsta la 16 ani.

"Actul normativ modifică şi completează legile 286/2009 şi 135/2010 și stabileşte că vârsta consimţământului sexual va crește de la 14 la 16 ani, iar infracţiunea de viol asupra unui minor va fi incriminată distinct, la fel şi cea de agresiune sexuală săvârşită asupra unui minor. Totodată, prevede înlăturarea imprescriptibilităţii infracţiunii de pornografie infantilă.

De asemenea, întreţinerea oricărui act de natură sexuală cu un minor care practică prostituţia se va pedepsi cu închisoare de la 6 luni la 3 ani, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, faţă de 3 luni – la 2 ani cât este în prezent."

https://hotnews.ro/......egii-57647

https://www.agerpres.ro/......i--1137333

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ilegal!
Minorii nu pot intretine sex sub 16 ani, fiind ilegal si considerat VIOL!

legea este aici:

"Actul normativ modifică şi completează legile 286/2009 şi 135/2010 și stabileşte că vârsta consimţământului sexual va crește de la 14 la 16 ani, iar infracţiunea de viol asupra unui minor va fi incriminată distinct, la fel şi cea de agresiune sexuală săvârşită asupra unui minor"

https://hotnews.ro/......egii-57647