| inflicted a întrebat:

Daca invatamantul e gratuit de ce trebuie sa dau mereu fondul clasei, fondul scolii?

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Invatamant gratuit inseamna ca nu dai bani de scolarizare
care sunt destul de multi bani, iar ideea e generala per invatamant
insa fondul clasei/fondul scolii este local, administrat de profesori si... nu esti obligat (de lege) sa dai, dar, nu prea cred ca nu poti sa nu dai, ca te mananca de viu!
c'est la vie
insa in orice caz nu se compara o cotizatie mica din care sa se cumpere maruntisuri cu, cat ar costa scolarizarea, chiar daca pentru tine nu e chiar asa de mica

| Pisica18a a răspuns:

Pentru a vă cumpăra în clasă ce vă trebuie(perdele, bureți, cretă etc). Astea nu intră în bugetul școlii dacă vrei să schimbi ceva în clasă. Și de mai dau aceste fonduri de obicei si pentru cadouri de 8 martie sau de Crăciun pentru profesori. Noi strangeam din propria inițiativă nu ne puneau profesorii. Chiar si in clasa a 12-a faceam asta.

| Andreeush a răspuns:

Pentru a vă cumpăra în clasă tot ce vă trebuie.