| CordoneanuFlorinaIna a întrebat:

Daca iubitul meu are 27 de ani și eu 16 ani și suntem împreună de 2 ani, și eu fiind în plasamnet ar putea sa ma adopte el?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te adopta iubitul, LEGAL iti va fi parinte sau tutore legal, iar sexul intre un parinte/tutore si minorul adoptat se se pedepseste cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani.

"Art 218 Actul sexual cu un minor | Codul Penal
(1) Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex a cărei vârstă este între 15 şi 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator, ori de supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia."

legea aici:
https://lege5.ro/......odul-penal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă te adopta și e iubitul tau face pușcărie...

| dullcat a răspuns:

Sa te adopte ca sa ce? Omul ala e un pedofil care profita de tine, atat.Nu mai bine te tii de scoala ca sa nu ajungi in scenarii oribile?

| VoidEternal a răspuns:

100% nu.

| MistarGoGu a răspuns:

Adopția este o chestie complicata și de Luuunga durata! Pana se termina devii deja majora și va căsătoriți dacă vrei! Ce rost mai are adopția! Pentru adopție este nevoie de hotărâre judecătorească, teste psihologice *( sa nu fie vreun dilimac ) ancheta sociala sa poată demonstra ca are unde sa te tina! He he. cale lunga!

Răspuns utilizator avertizat