| abcddcba a întrebat:

Daca mă culc doar pe la 5-6 dimineața, în schimb dorm până pe la 2-3-4 chiar 5-6 după masa, ce se poate intâmpla? Dorm chiar si 12 ore, doar ca nu pe timp de noapte.

Răspuns Câştigător
| Vio199 a răspuns:

Pai atata timp cat nu lucrii, nu mergi la scoala si faci asta in timpul tau liber, e ok, fa ceea ce te relaxeaza. Insa atunci cand incepi scoala sau job-ul, si va trebui sa te trezesti la 7 dimineata si sa te pui devreme la somn pe la vreo 22 seara. O sa iti dea tot organismul peste cap o bucata buna de timp. Si o sa iti fie greu sa te adaptezi, nu imposibil, doar greu. De exemplu: organismul tau e obisnuit sa doarma la ora 5 dupa masa, stie ca atunci e linistit ca nu se intampla nimic. Cand o sa iti schimbi programul si probabil la ora 5 sa ajungi acasa si sa vrei sa mananci, pe langa faptul ca esti epuizat, stomacul nu e obisnuit sa primeasca de mancare la ora aia, probabil sa iei in greutate, cand digeri mancarea, organismul consuma iar energie, o sa ai momente cand o sa fi bat de cap. MEMORIA o sa-ti fie afectata de asemenea. Toate informatiile tale importante, memoria ta le salveaza in timpul somnului, si chestiile inutile sunt "sterse".

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu este bine pentru organism să ai un astfel de program.
Ar trebui să dormi noaptea și ziua să faci activitățile obișnuite.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine nu este bun de loc acest mod de viata.Organismul nostru are un somn bine structurat,astfel in diferite ore ale noptii se odihnesc anumite organe si au loc anumite schimbari importante care pot avea loc doar cat omul doarme. Daca vei continua astfel mai departe, pot aparea probleme ale sistemului vizual, digestiv, dereglari horomonale si multe altele, de aceea iti recomand sa incerci sa te culci macar la orele 24-1 acum vara, dar in timpul scolii maxim la ora 23.