| sebisebi95ro a întrebat:

Daca ma duc la liceul Eco 3, termin cele 4 clase, pot sa ma duc la o facultate de Informatica?
Daca da, spuneti-mi daca am nevoie de matematica sau trebuie sa stiu doar Informatica (T.I.C)!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea nu este conditionata de profilul de liceu... trebuie insa sa stii ca ai nevoie de matematica serioasa sa faci o facutate de profil IT.

Si nu confunda informatica si programarea cu TIC ul ala

| sebisebi95ro explică (pentru suntserios):

Am nevoie de matematica pentru informatica? De ce?

| suntserios a răspuns (pentru sebisebi95ro):

Da ai nevoie de mate... din mai multe motive
in primul rand iti formeaza o gandire analitica de care ai nevoie in programare
in al doilea rand te vei lovi mereu de chestii legate de matematica, mai mult sau mai putin in functie de domeniul in care programezi, dar ele vor fi mereu

| sebisebi95ro explică (pentru suntserios):

Matematica va fi tot grea, sau va fi usoara?

| suntserios a răspuns (pentru sebisebi95ro):

Cea mai avansata matematica care se face la facultate... continuare a M1 care se face in liceu