| radulescu23242 a întrebat:

Dacă o fata de 14 ani ii face propuneri sexuale unui băiat de 17 ani, se mai considera ca fiind ilegal dacă intretin raporturi sexuale?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, chiar daca este propunerea ei. Poate fi o capcană pentru el.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ILEGAL sa intretii sex cu un copil sub 16 ani, indiferent cine propune sexul, pedeapsa este aceeasi, fiindca copilul de 14 anisori nu este capabil sa discearna binele de rau.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici:

"Actul normativ modifică şi completează legile 286/2009 şi 135/2010 și stabileşte că vârsta consimţământului sexual va crește de la 14 la 16 ani, iar infracţiunea de viol asupra unui minor va fi incriminată distinct, la fel şi cea de agresiune sexuală săvârşită asupra unui minor.

Raportul sexual, actul sexual oral sau anaal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de către un minor cu un alt minor prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi"

https://hotnews.ro/......egii-57647

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu exista scuza. Chiar si daca ea sare pe tine tot viol se considera pentru ca la 14 ani nu esti suficient de coapta la minte sa stii ce faci si se poate spune ca ai manipulat-o

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. Este ilegal sa intretii raporturi sexuale cu minori sub 16 ani, indiferent de conditii.

Este legal sa intretii raporturi sexuale cu un minor de minim 16 ani doar daca sunt ambii de acord si diferenta de varsta nu este mai mare de 4 ani.

Asta ar trebui sa te clarifice.

| 1onur a răspuns:

Pedofile. De minore.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Cam da.

| Delyae a răspuns:

Nu scrie în codul penal legat de asta.