| Daria1238 a întrebat:

Dacă rămâi corigent la matematică în clasa a VIII-a pe semestrul al doilea, vei putea intra la școală profesională fără a da examenul de corijare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai corigenta doar daca media anuala la matematica este sub 5. De ex. pe sem.I ai avut media 6 si pe sem.II media 4 atunci nu ramai corigenta, media anuala va fi 5.
Daca media anuala este sub 5 nu ai promovat clasa a VIII-a decat daca ai sustinut si ai reusit la examenul de corigenta si nu poti urma o scoala profesionala daca n-ai promovat clasa a VIII-a.

| isemilia a răspuns:

Daca nu dai examenul (si daca nu il iei, desigur, ca altfel degeaba il mai dai) nu promovezi clasa, asadar e imposibil sa mergi in a 9a la o scoala profesionala.
Dar pentru asta trebuie sa ai media anuala la matematica mai mica de 5.