| JustOneGirl a întrebat:

Daca (sa zicem ) ca media examenelor (romana, germana si mate) e sub 6... nu mai intru la liceu?

Răspuns Câştigător
| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Se stie ca 5 e nota de trecere, dar acum depinde la ce liceu vrei sa mergi. Daca n-ai probleme si vrei sa intri la un liceu nu prea bun si ai media generala a examenelor sub 6 si media claselor 5-8 este peste 8, atunci totul este ok.
De exemplu eu vreau sa intru la colegiul Mircea cel Batran din Constanta. Momentan n-am medie pentru liceul acela, dar am sansa de a recupera in clasa a 8-a si daca iau 9 la examenele de capacitate, atunci pot intrawinking
In concluzie, poti intra la liceu cu o medie generala a examenelor si a mediei generale a claselor 5-8 sub 6. Acum depinde si cat ai media generala a claselor 5-8. Conteaza 50% din nota finala.
Bafta la liceu. Sa sti ca o sa intriwinking

7 răspunsuri:
| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Pai se face media si cu... media (scuze ca ma repet) de pe anii 5-8. Si daca media de admitere e peste 5 intri la liceu. Adica ma rog, promovezi clasa a 8a. Ca sunt si unele licee fara medie, la care ai intra si daca ai avea sub 5, numai ca e imposibil pentru ca trebuie sa ai peste 5 ca sa inchei gimnaziul.
Sper ca ai inteles.
Oricum, daca e peste 6 cu tot cu media anilor 5-8, intri.

| HeloKity a răspuns:

Buna.Nu cred ca daca ai media mai mica de 6 nu intri la liceu.Acum depinde la ce liceu dai si ce profil si apoi media cu care se intra, dar sigur vei intra si tu la un liceuu.Succes big grin

| cristi1212 a răspuns:

Intri, dar la unul nu foarte bun.

| Christal a răspuns:

Ba da scumpo intri.
nu la un liceu foarte bun din pacate.dar intrihappy
exista si licee cu media 3.40 dar.nu cred ca vrei sa ajungi acolo
asa ca ai grija ce faci si bafta multa:*

| VintageGeisha a răspuns:

Actually inrti dar nu la unul foarte bun...dar depinde si de liceele de germana care nu sunt multe...mai bine invata decat sa te trezesti printr-unul tehnic

| Kruger2 a răspuns:

Nu neaparat. Trebuie sa scoti insa o medie cat mai mare. Poti sa ai si media 8 si sa ratezi intrarea la liceu in cazul in care mediile celorlalti sunt mai mari decat ale tale.

| iulikbomb a răspuns:

Ba da acum nu mai este cu admis si respins chiar daca la un obiect ai luat nota 2 de ex tot ti se calculeaza media normal