| crusssriss a întrebat:

Daca Terra nu ar fi a 3a planeta ca departare de soare, care ar fi consecintele? (eu am scris la testul de la geografie 1)nu ar exista viata; 2)succesiunea anotimpurilor)! este ok ce am scris eu?

1 răspuns:
| rrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Ar putea exista viata in alta forma, sau chiar in forma actuala chiar daca Terra nu ar fi a 3a planeta de la Soare, insa ar avea aceeasi distanta fata de el ca in prezent. Succesiunea anotimpurilor depinde doar de miscarea de rotatie in jurul soarelui. Depinde de profesor si cat de strict e in interpretare..eu nu ti-as oferi niciun punct insa poate sunt eu mai aspru happy

Niste consecinte ar fi durata diferita a unei miscari de rotatie completa (un an pe Mercur are aproximativ 88 zile pamantene in timp ce unul pe Neptun are 165 de ani pamanteni), alte temperaturi (mai departe - mai rece), cantitatea de radiatie solara si durata de 'calatorie' a luminii de la Soare pana pe Terra.