| XxDyaxX a întrebat:

Daca vrei ca la facultate sa mergi la jurnalism, ce profil ar fi bun la liceu si ce meserie se trage din jurnalism...as vrea sa stiu totul despre chestia asta! Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Poti alege ceva gen filologie! In principiu cauta ceva la care sa faci multa romana ca la jurnalism se da examen din romana!

| Corina a răspuns:

Pentru a urma Facultatea de Jurnalism este bun orice liceu teoretic cu profil uman, dar de preferat ar fi profilul filologie, caci la Jurnalism se cere multa romana si mai ales gramatica. Cine este licentiat in Jurnalism poate lucra ca jurnalist in mass-media, adica presa, radio, televiziune.