| EugenEB a întrebat:

Dat fiind faptul ca reputatia romanilor este din ce in ce mai dezastroasa in vest din vina coruptiei, legilor date aiurea si a unei constitutii slabe, adica intr-un cuvant a unui sistem slab si sub orice critica, as vrea sa pun urmatoarea intrebare:

Daca de exemplu un om este plecat cu serviciul, etc. intr-o tara aleatorie, sa zicem Olanda am inteles ca nu prea are parte de toate drepturile, cum ar fi salaiul, sanse egale la un loc de munca, sa nu fi huiduit pe aeroport, avantaje pe care le are un cetatean pur olandez nascut acolo.
Pana la urma o cetatenie nu e ca o religie sa fie batuta in cuie, fiecare om face ce vrea.
Ma intereseaza daca se mai iau de tine, etc. te privesc urat, pentru ca sincer sa fiu m-am saturat sa pic eu din vina alotara.
Ps:stiu conditiile si testele pe care trebuie sa le dai, etc.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca cei de acolo nu le pasa ca romanii se fura intre ei si le pasa ca aia care ajung acolo le fura pe ei, sunt foarte multi hoti romanii in Germania, franta, Italia, Spania, Olanda etc plus multi hoti care fura online, numai vorbesc de romancele care rup centura pe afara, eu stau de 27 de ani in Romania si vad cum sunt majoritatea ce spun aia e adevart 100%, eu personal sunt anti emigratie, cred ca ue e o porcarie, fiecare in tara lui, apropo de ce sa-i acelasi drepturi tu un strain cu un ceatatean de acolo? ce ai spune tu ca parinti tai sasi piarda locurile de munca pentru niste sirinei a? nu e rasism e un adevar

| EugenEB explică (pentru RAY):

Eu am intrebat urmatorul lucru: Daca imi obtin cetatenia acolo prin acele procese care trebuie indeplinite (vechime, teste de limba, comportament, cazier curat, etc.) am aceleasi drepturi ca si un cetatean nascut acolo? Ma refer la locuri de munca, salarii etc.
Asta am intrebat, ca sunt hotii cu miile stiu asta, din acest motiv Romania este o tara de ***** + legile, constitutia, parlamentari slabi, coruptie etc.
Eu am intrebat daca imi obtin cetatenia acolo daca sunt privit altfel de straini, etc.
Stiu un caz in care un roman care avea cetatenie britanica a scos pasaportul de UK si l-a aratat la vama si imediat i-s-a facut semn sa treaca, si un altul care a fost retinut pentru verificari, etc.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Ca primest cetatenia x tot roman ramai

| EugenEB explică (pentru RAY):

Atunci de ce mai exista legea x si y cu acordarea cetateniei x.
Arnold Schwarzenegger s-a nascut in Austra dar este American-Austriac.
Mai mult, ocupa post-ul de Guvernator al statului California, numai cetatenii americani au voie sa ocupe asemenea pozitii inalte, mai ales federale.
La asta ce explicatie dai?
Ori vorbesti sa te afli in treaba?

| EugenEB explică (pentru RAY):

Atunci de ce mai exista legea x si y cu acordarea cetateniei x.
Arnold Schwarzenegger s-a nascut in Austra dar este American-Austriac.
Mai mult, ocupa post-ul de Guvernator al statului California, numai cetatenii americani au voie sa ocupe asemenea pozitii inalte, mai ales federale.
In acest caz ce explicatie dai? Nu de alta dar se bate cap in cap ce zici tu cu legile, dupa ce respecti toate criteriile si iti este acordata cetatenia in cadrul unei ceremonii publice, poti lua si pasaportul tarii respective, am prieteni care asa au procedat si nu mai sunt aratati cu degetul de nimeni.
In Norvegia unde este ilegal sa ai 2 cetatenii, ce naiba mai esti daca vrei cetatenie, apartid? Nu inteleg, raspunsurile tale se bat cap in cap cu legile si realitatea, statul decide pana la urma cine primeste aceste statuturi si cine nu, adica poporul te accepta automat odata cu acordarea cetateniei.
Nu de alta dar pe mine ma intereseaza atat de mult aceasta cetatenie deoarece imi permite sa obtin un salariu mai bine platit si sa imi gasesc un loc de munca mult mai bun, iar in prezent am multe dificultati din cauza faptului sa sunt roman.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Singur tiai raspuns la intrebare avea nationalitate germanica, majoritatea din usa apartin familiei germanice, plus ca usa e ceva multinational nu-i o tara dar sigur un austriac e mult mai bm vazut ca un roman oriunde pe planeta asta inclusiv usa

| EugenEB explică (pentru RAY):

Si chiar nu se poate face nimic pentru a avea cetatenia statului respectiv? Fara sa ma mai lovesc de problemele pe care alte persoane le cauzeaza acolo? Eventual sa iau cetatenia si pe urma sa obtin la cea veche? M-am saturat sa fiu si eu tras dupa altii mereu si mereu, am probleme la servici din cauza asta, am salariul mult mai mic ca un german.

| EugenEB explică (pentru EugenEB):

Dupa care sa renunt la cea veche**** (am gresit)

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Da daca te nasti din nou german

| EugenEB explică (pentru RAY):

Doamne, imi mananca zilele tiganii astia, ce tara mai e si Romania asta.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Insoarate cu o nemtoica sasi scimbi numele de familie

| EugenEB explică (pentru RAY):

Baza ramane in asta si in cetatenie sa am pasaport sa scrie Germania pe el etc, buletin.
PE BULETINELE ROMANESTI SCRIE ROM de la rromi iti dai seama ca nu se vede diferenta.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Omule daca te comporti ca un german nu cred ca ei sunt rasisti cu tine

| EugenEB explică (pentru RAY):

Exact, imi vad de treaba vorbesc cu cine vrea sa ma intrebe ceva, platesc taxe, imi vad de treaba, nu injur, nu ma iau de nimenea, absolut nimic, nici nu sunt un borfas care zace pe strada, pune manele, tipa, urla sau munceste la negru.
Eu vreau satutul de cetatean german doar pentru ca am avantaje la locul de munca si pot primii pensie aici, asta e motivul.
Un om se caracterezeaza prin comportament si fapte oricum nu trebuie eu sa ma stresez pentru faptele altora, ca daca iau problema asa daca un om de pe strada se ia la bataie si ia amenda asta ar insemna sa ma stresez eu sa imi fac probleme ca si cum eu as fi luat-o.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Man de unde esti de loc?

| EugenEB explică (pentru RAY):

Eu sunt din Ploiesti, sunt cu munca pe aici.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Wer bist du von beruf?

| EugenEB explică (pentru RAY):

Flugzeugpiloten.

| RAY a răspuns (pentru EugenEB):

Cool man

| EugenEB explică (pentru RAY):

O fi cool, e bine platit, dar cand au astia retineri cand vorbesc cu ei, nu la munca, pe strada la magazin, nu mai este cool deloc.
Cand vad ROM (de la Romania) pe buletin si il asociaza cu rrom e si mai grav, documentul asta e singura metoda sa reintru si eu in normal.
Nu inteleg oricum de ce nu se numesc aia tigani ci rromi, pentru straini este o confuzie totala abia abia cativa te mai deosebesc.