| Ervin a întrebat:

Daţi-mi definiţiile pentru cls a 6-a la:
Inerţie, Masa şi forţă.
Fundă!

Răspuns Câştigător
| Syaaa a răspuns:

Inerţia: este o proprietate generală a corpurilor care constă în menţinerea stării de mişcare rectilinie uniformă sau de repaus în apsenţa unor acţiuni exterioare sau în opoziţia manifestată faţă de acţiunile exterioare are tind să modifice starea de mişcare rectilinie uniformă sau de repaus.
Masa: este mărimea fizică care măsoară inerţia unui corp.
Masa se notează cu m.
Unitatea de măsura pentru masă in Sistem Internaţional este kg.
[m]S.i=kg.
Instrumentul folosit pentru măsurarea mesei corpurilor se numeşte cântar sau balanţă.
Forţa: Efectele interacţiunii corpurilor pot fi mai mari sau mai mici deci sunt ordonabile.Această situaţie indică faptul că interacţiunea poate fi caracterizată cantitativ. Mărimea fizică ce constituie o măsură a interacţiunii este numită forţă.
Simbolul utilizat pentru forţă este F.
Unitatea de măsură a forţei se numeşte Newton.
Ecuaţia unităţii de măsură:
[F]= N
(denumirea este dată pentru a cinsti memoria lui Isaac Newton)
N+ai specificat ce fel de forţă, dacă e cumva forţa deformatoare să+mi spuihappy să ţi*o Scriu şi pe aia:X! Sper că te+am ajutat:*

4 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Inerția reprezintă proprietatea (sau, mai realist, tendința) corpurilor de a-și păstra starea de mișcare rectilinie uniformă sau de repaus, atât timp cât asupra lor nu acționează forțe exterioare care să le modifice această stare.

Masa este mărimea fizică fundamentală ce caracterizează inerția corpurilor.

Forța este mărimea fizică ce caracterizează cantitativ o acțiune ce determină schimbarea stării de mișcare (prin modificarea vitezei, accelerației sau direcției de deplasare) sau deformarea (plastică sau elastică) a unui corp.

Bye-Bye! happy

| andronicus a răspuns:

Masa este o cantitatea de substanta. Pe cand inertia este masura ancorarii substantei in spatiul fizic, pe nivelul de miscare. Este masura interactiunii substantei, adica a structurilor dinamice din adancul substantei cu spatiul fizic. Inertia este de fapt forta care apare datorita interactiunii substantei cu spatiul fizic si este direct proportionala cu masa, adica cu cantitatea de substanta dintr-un corp. Si masa si inertia sunt marimi fizice care care masoara miscarea in mod specific. Sunt masuri ale miscarii. Ca toate marimile fizice.