| Ruuky a întrebat:

Dati-mi si mie un sfat.
Eu nu am tata.Adica mama mea nu a fost in stare sa-l tina pe taicamio langa ea.Practic la alungat din casa fara sa-i pese ca eu o sa cresc fara tata, si nu o sa am niciodata o familie normala, cum au toti copiii.Mama mea are un caracter foarteee dificil.Nu poti discuta cu ea.Eu simt ca nu pot vorbi cu ea.De obicei daca am ceva pe suflet ii zic matusii mele care imi da niste sfaturi fff bune si ma simt fff bine cand stau cu ea.Eu nu stau cu mama mea.Stau cu bunicii.Mama mea vine o data la 2 luni.In vacante ma duc la ea.Mama mea zice ca ma iubeste fff mult, ca ar vrea si ea sa fie cu mine si alte chestii. Dupa cum am zis mamea mea are un caracter foarte dificil.Este un om mai ciudat. Poate are firea asta pentru ca a avut o copilarie fff grea.Mama mea fumeaza.Cand am incercat sa-i iau tigarile a inceput sa urle si mai avea putin sa ma dadea afara din casa. O data mi-a facut o criza ca i-am bagat eu virusi in pc, si a inceput sa fumeze si sa bea si am crezut ca eu nu mai trec de noaptea aia.(de aia eu nu pot sta o saptamana cu ea pentru ca imi face crize pe care eu nu sunt de acord sa i le suport). Am implorat-o sa se lase de fumat, dar nu a vrut.De fiecare data imi zice:"Lasa mama.Ca poate mor dracu si ramai singura". Zice ca ii pasa de mine. Dar eu cred ca daca intr-adevar iar pasa nu ar mai fuma si sar purta cu mine normal.Cum se poarta toate mamele cu fiicele lor.Mama mea nu se intelege deloc bine cu bunicii mei(parintii ei) si nici cu matusa mea. Ii face nebuni, prosti si-mi zice mie ca daca eu vreau sa ma iau dupa ei sa fac ce vreau.Si-mi mai zice ca ei imi baga prostii in cap despre ea. Dar nu e adevarat. Ea nu intelege ca eu sunt destul de mare ca sa inteleg anumite lucruri.Cateodata ma irita.Chiar acum s-a certat cu matusa mea(sora ei)pentru o bucatica de carne.Matusa mea a avut dreptate, dar mamea mea nu cedeaza niciodata.Si-o tine mereu pe a ei.Eu cand ea voberste nu pot zice nimic, deoarece tot pe-a iei si-o tine.Eu o iubest foarte mult si o inteleg, dar pur si simplu sunt unele momente in care ma irita.Cateodata(cum a fost azi)imi vine sa ma sinucid.Scoate numai prostii pe gura. Vrea sa-mi bage in cap o gramada de prostii desprea bunicii mei si matusa mea.Eu zic ca o ascult, dar nu-i adevarat.Eu stiu sa fac diferenta dintre bine si rau. Ce-mi zicea ea sunt numai prostii.Mama mea niciodata nu m-a dus in excursii.Nu m-a dus sa vad locuri noi.Imi zice multe insa niciodata nu se tine de promisiuni.As mai avea multe de spus, dar daca incep sa-mi spun povestea...nici nu o sa mai aveti chef sa cititilaughing.
Ce credeti ca as putea face? Matusa mea imi zice sa o ascult si sa o las pe-a iei.
Un sfat, va rog!

3 răspunsuri:
| Dooolce a răspuns:

Incearca so intelegi si sa fi intelegator|oare. poate ca mama ta e geloasa ca iti petreci mai mult timp cu bunicii si matusa ta si cu ea nu.ar fi bine sa o incurajezi sa ii spui "uite mai mama incearca sa fi mai blanda cu mine si nu mai fi asa.sa simt ca am si eu alaturi o mama care ma sprijina si nu una care nu ma intelege". poate o faci sa inteleaga cat de cat sa nu mai fie asa sau sa intelegi tu de ce e asa.bafta

| annahandball a răspuns:

Cred ca mama ta a avut o viata forte grea si ca a intrat intr-o stare de nebunie permanenta! Trebuie sa ii deschizi din nou ochi si sa ii zici ca viata are partile ei frumoase si ca merita si ii dai o a doua sansa! Cand iti zice ca rudele voastre sunt prosti si nebuni nu trebuie sa ii zici decat ca fiecare om isi face sg parea despre o persoana si u nu esti de acord cu ea. Incearca sa iesi cu ea la o plimbare in parc si sa vb despre ce aveti pe suflet pentru ca nu e normal ca tie sa iti fie frica de mama ta si sa ii dai tot timpul dreptate! Spune-i ca te sperie cand intra in crize din astea si ca iti e frica ca intr-o zi nu o sa mai poti suporta tot ce ti se intampla! Trebuie sa ai curajul sa ii spui mamei tale adevarul despre cum te simiti! Poate ea e foarte preocupata cu munca si nici nu observa ca u nu esti in regula.
Zici ca nu ai o famile norma, dar pentru ca tatal tau a plecat?
Daca parinti tai nu se mai intelegeau nu ii puteai u tine impeuna! Orcum aici nu inteleg dc tatal tau nu tine legatura cu tine si nu iesi cu el in unele zile!
Familia ta e una normal cu siguranta! Nu trebuie decat sa privesti in jurul tau si sa vezi cate persoane te iubesc si ar face orce ca u sa fi fericit!

| sandra210 a răspuns:

In aceste cazuri, ma gandesc ce as face eu. Nu stiu cum sa zic, dar mama ta a avut o viata foarte grea, si tu trebuie sa ii deschizi ochii, trebuie sa fii aproape de ea, trebuie sa aveti o discutie cat se poate de deschisa.Trebuie sa ii zici ca in unele cazuri te supara si ca tii foarte mult la ea si la sanatatea ei si ca macar odata sa aiba incredere in tine si sa iti asculte sfaturile... si daca nu merge, zici ca iti va parea rau toata viata. Nu cred ca ea nu te iubeste.Te iubeste ca orice mama, problema ei este ca a devenit dependenta de tigari, si bautura, acolo isi gaseste ea alinarea.Dar nu este bine! Tu trebuie sa fii alinarea ei.Tu trebuie sa o ajuti cu forta daca trebuie.Nu te da batuta! Ea este mama ta si trebuie sa o ajuti. te pup dulce si sper ca ti-a folosit raspunsul.Pa pa.