| anonim_4396 a întrebat:

Dau Funda :*. Deci azi seara pe la ora 9 am vrut sa merg pana la magazinul non-stop cu o prietena. Magazinul este foarte aproape la o str departare de unde stau. Mi-am intrebat mama iari ea a zis " nu ca nu se face " si nu stiu ce straight face. Ne-am certat. Nu ma lasa nici pana la colt. Nu o inteleg. Nu stiu cum sa o conving sa ma lase. Stiu ca e tarziu dar stau intr-un cartier foarte linisit aproape nimeni nu umbla pe str seara. Ajuta-ti ma va rog. Tin sa mentionez ca si in timpul zilei de ex. daca vreau sa ma duc in oras sau in parc cu greu o conving sa ma lase. De multe ori nici nu ma lasa. Oh, si pentru cei care vreau sa stie am 14 ani happy. Cred ca multi dintre voi stiti senzatia pe care o aveti cand pe ceilalti ii lasa oriunde si pe tine nu.
Va roogg frumos ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Doamne, deci asa imi face si mie. Dar stii, sincer nici nu ii cer voie. Ma aduce in situatia in care sa ii zic ca merg la meditatie mai devreme ca sa pot iesi cu prietenii. Cum sa o faci sa te lase? hmmm...ai note bune? adica nu stiu, sc e pe primul plan pentru parinti... sau nu stiu, fa-o sa aiba incredere in tine, demonstreaza-i ca poti fi responsabila pentru ceea ce faci. Cum? asta este mai greu de spus. Incearca sa vezi ce motive are pentru a nu te lasa. Adica, intreab-o de ce pana atunci cand iti va spune concret, nu chestii ca ''nu ai voie'', ''imi este frica sa nu patesti ceva'' etc etc.

| annahandball a răspuns:

Parinti sunt uneori exagerati!(bine ca mama si tata nu-s asa) Sa te duci la magazin la 9 jum e un pic exagerat pentru ca nu stiu cine umbla pe strazi mai ales si cu etnobotanicile astea!
Ca sa o convigi sa te lase cu prieteni in oras trebuie sa ii spui ca mergi intr-un grup sau ca mergi cu cineva. Trebuie sa ii zici si unde mergi si ca ai tel in permaneta la tine! Daca nu vrea nici asa spune-i ca ii dai nr de tel ale pritenilor cu care mergi si daca nu te crede pe tine ca este de ex in city sa ii sune pe ei!(asta o faci numai daca nu vrea in niciun fel). Poti sa-i mai zici ca acum ai crescut si ca ai si u dreptul sa mergi undeva sg fara sa te tina e de mana! Intreb-o asa:
Mama, u la 14 ani stateai numai in casa si ieseai numai cu parinti tai afara?
Sper ca te-am ajutat si mult noroc cu parinti tai!happy

| GyeBaek a răspuns:

Poate ca nu iai demonstrat maturitatra necesara, demonstreaza ca piti avrea grija de tine.

| crissuletz a răspuns:

Uite...eu zic asa: ia-o deoparte pe mama ta si spune-i ce simti incearca sa o convingi ca ai varsta necesara, si da-i exemple de alti colegi sau prieteni care isi si invata bine