| rap4us a întrebat:

Dau funda si e urgent, va rog! Maine dau lucrare la informatica din sisteme de numeratie. Ne intreaba cat e un anume nr in baza b, de exemplu, cat e 57 in baza 2 si ne pune sa facem proba, ne pune sa scadem si sa adunam numere care sunt in aceiasi baza, si de asemenea sa facem proba. Si eu nu am inteles nimic la ora... Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

111001, il iei pe 57 il imparti la 2, restul este 1, imparti 28 la 2, restul este 0, imparti 14 la 2, restul este 0, 7 impartit la 2, restul este 1, 3 impartit la 2 restul este 1, si pe urma le scrii invers.Cheers.