| cockie_green a întrebat:

Dau fundita ...eu mananc foarte mega multe dulciuri...stiu ca sunt copil dar toti imi zic ca mananc prea multe ce pot sa fac ca sa nu mai mananc dulciuri?

11 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Mananca bine mancare si bea multe lichide, asa cand vei vedea dulciurile ti se va induce senzatia de stomac plin si nu vei mai vrea sa mananci dulciuri.

| HBK a răspuns:

Ceea ce ai de făcut este să rupi legătura intre „stare" şi mâncat. Însă fii răbdătoare cu tine şi cu corpul tău, pentru că un obicei se formează în timp, mai ales când el trebuie să contracareze un obicei bătătorit in 20 şi ceva de ani. E la fel cum se învaţă mersul. La început abia te ţii pe picioare, apoi te ridici, mergi ce mergi, te mai împiedici, până ajungi să stăpâneşti mersul. Ia şi căzăturile ca pe ceva firesc, nu te pedepsi şi ridică-te şi mergi mai departe. Şi ai să reuseşti!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu cred ca atata timp cat axista un echilibru in consumul de dulciuri nu este nici o problema. Îti recomand ca in timp sa consumi mai putine dulciuri, inlocuind dulciurile cu fructe bune si sanatoase.

| Rukhsandra a răspuns:

Inlocuestele cu fructeletongue...fructele sunt mai sanatoase decat dulciurilebig grin

| Ea12345 a răspuns:

Imagineaza-ti ca in ele sunt viarmi.Nu vei mai manca, crede-ma!hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| dewix a răspuns:

Eu am renuntat la dulciuri cand am vazut ca imi apar cosuri pe fata de la ele.
spune-le parintilor sa iti dea mai putini bani de buzunar.
ai grija, sa nu faci prea mult abuz de ele.
incearca si niste legumehappy

| (0$t!n@ a răspuns:

Nu iti mai cumpara inlocuiestele cu fructe, apa si mult sport daca tu toata ziua de ex. te duci la scoala vii mananci, scrii, inveti, mananci si pleci pe afara te duci alergi, faci sport te plimbi si vii seara daca mai mananci ceva si un fruct sau un iaurt ceva si apoi te culci si stai fara dulciuri, ca sa scapi si sa nu mai mananci atat de multe trebuie sa ai VOINTAwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananci "foarte mega"? Ce dracu' mai este si asta? Tu nu stii sa scrii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai cumparati nici tu, nici parintii tai iar in casa sa ai mereu fructe. Daca nu le vei mai avea la indemana nu vei mai mancahee hee.

| angelica_6253 a răspuns:

Depinde cat de multe dulciuri mananci pe zi, si ce fel de dulciuri mananaci. Daca mai bei si sucuri acidulate gen COCA-COLA, FANTA etc ecam naspa, intai incearca de ex de luni incepe sa reduci din nr dulciurilor pe care le mananci, nu zic sa reduci 50% din prima dulciurile dar un pic cate un pic reducand din dulciuri in fiecare zi e bine si asta daca ai vointa.Sau poti intai sa renunti la sucurile acidulate si sa le inlocuiesti cu sucurile fara acid, sau de ce nu cu sucuri naturale, Dupa ce te obisnuiesti sa bei sucuri fara acid incearca dupa aia sa mananci intr-o zi numai numai napolitane, nu si napolitane si chipsuri si bomboane si etc si ii zic eu daca intr-o zi mananci napolitane in alta chipsuri dar bine:d mai redus si poti sa mananci dupa o napolitana sau ce mananci tu si un mar, portocala are vitamine multe, nu toate prostiile din dulciurile astea care nu sti ce au in ele, ca hai sa zicem dulciurile se mananca mai mult iarna ca atunci nu prea se gasesc fructe, acum e vremea de mancat multe fructe si legume e plina piata de verdeturi si dc nu si dulciuri dar numai atunci cand avem pofta nu asa exagerat
Daca te apuci de fructe, sa nu te vad dupa aia p'aici ca nu stii ce sa faci ca mananci prea multe:p
Bye, si ai grija de tine:p