| 6andrq a întrebat:

De 3 ani de zile simt ca nu mai pot iesi din zona mea de confort, o sa fiu facuta nebuna da simt ca cedez. Inainte nu eram asa, dar parca situatia s-a dus la extrem. Am inceput sa-mi stric notele, de ce? Ca nu pot vorbi, prefer sa dorm decat sa ies din casa si sa interactionez cu oamenii, uneori ies, dar daca ies, doar seara o fac si daca in calea mea vad un grup de fete/baieti, ocolesc, ma intorc si ma duc intr-o zona retrasa, pana pleaca, dupa imi continui drumu, am ajuns sa merg in magazin (profi mega) si daca printre raioane sunt grupuri stranse, eu trag de timp pana se elibereaza sa-mi pot lua si eu produsul de care am nevoie, daca e nevoie stau si cate 20 min pana vad ca se elibereaza, doar de frica de a interactiona. Nu pot sa comand la un restaurant sau un bolt, doar din vina acestei anxietati. Un ex: am stat odata prima ora acasa pentru ca in fata blocului stateau pe scari niste fete cu niste baieti, m-am invoit prima ora sa astept sa plece. Am nevoie urgent de sfaturi pentru ca cedez psihic, vreau sa pot socializa si eu normal.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai o depresie severa sau o anxietate care a evoluat si asta este rau, fiindca netratata serios la un medic psihiatru evolueaza si ajungi sa faci atacuri de panica, apoi la paranoia, schitofrenie samd.
Ia in serios situatia in care esti si mergi la un Medi Psihiatru ca tu nu mai esti de psiholog.

| 1onur a răspuns:

Bună.

Nu este bine, nu este sănătos să trăiești retrasă de oamenii îți poate afecta sănătatea și viața im toate privințel. Eu cred că ai nevoie de pritenii și de oamenii de încrede Adevărată în jurul și cercul tău doar așa poți să-ți depășești condiția în care te afli.

Ai și axientiatea socială din câte am înțeles fugi de oamenii, probabil frica de judecată, și părere celor lalți despre tine te afecteze și îți pasă prea mult despre ce vor spune ei despre tine, nici asta nu este bine și nici sănătosă pentru tine și viața ta.

Da mai departe ma depășește un pic situația ta, și problema serioasă pe care o ai de sănătate fiindcă trebuie sa consulți un psiholog, doar așa îți poți depăși condiția de sănătate actuală pe care o ai, nu în regulă, normal, unele chesti, sau poate ca miseapare mie ne în regulă, dar cel mai bine ar fi să mergi la medicul de familie pentru a-ți oferi un sprijin, un sfat, o îndrumare câtre un psiholog în care cu siguranță eu cred ca poate fi soluția în privința ta, până nu se agravează situația sănătăți tale.

Nu-ți neglija sănătate și nici nu-ți evita să-ți tratezi probleme de sănătate fiindcă nu faci decât sa fugi, eviți problema pe care o ai nu este soluția să fugim de ele sau săne ascunde sa pretindem ca nu-s, fiindcă ne facem rău nouă mai mult. îmi doresc cu Adevărat să-ți salvezi sănătatea și sa fi bine.Da îți poate afectat și capacitate de a învățat, de asta ai și notele pe care le ai la scholă înseamnă că ceva serios și nu trebuie sa eviți asta, fiindcă îți faci rău.

| 1onur a răspuns:

Poți socializa și în mediul online decât deloc. Cu oamenii este absolut normal dacă ma întrebi pe mine la o adică, dacă suntem sinceri, loiali și rămânem aceeași oamenii și în online atâta cât și în realitatea ce poate fi diferit? Nimic. Bine înțeles că nu toți suntem de aceeași părere, sau aceleași fel suntem cu toții diferiți în felul nostru și eu cred ca asta este ceva absolut normal, dacă n-am fi diferiți, prin felul nostru de a fi, ar fi sincer plictisitor, ne interesant,...

| Serena135 a răspuns:

La fel sunt și eu. Și mie mi s-a întâmplat brusc treaba asta.Am 27 de ani și încă nu am reușit sa imi repar această anxietate care a apărut la 19 ani. Sper să dispară cu timpul, să mă vindec, pentru ca nu îmi place deloc situația. Nici mie nu îmi place să ies deloc, înainte de 19 ani adoram. Să știi ca te înțeleg, cred ca trebuie să încercăm să socializăm mai mult chiar dacă este foarte greu.sad

| NinjaLegendMan a răspuns (pentru Serena135):

Salut! Trebuie sa te expui la ceea ce te temi. Fiecare dintre noi avem temeri, dar din experienta iti spun ca cu cat te expui mai mult cu atat frica devine mai putina.