| Karina2023 a întrebat:

De cand sunt mica am avut o problema cu cresterea si devoltarea mea. Am 14 ani si arat de 10. Si la kilograme in loc sa am vreo 45-50 kg am 32...
Nu stiu ce sa fac. Am fost si la doctor, am facut si analize si sunt perfecte. Ma puteti ajuta?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singurul lucru pe care-l poti face este sa pui mana sa mananci mancare, ca nu se ingrasa nimeni cu aer, apa sau pretinzand ca mananca.

Doctorii si nimeni de pe fata pamantului nu poate face nimic pentru tine, daca tu nu vrei sa mananci si sa intelegi ca asta este UNICA CONDITIE ca sa cresti, sa te dezvolti normal si sanatos.

Atentie, copii cresc in inaltime si se dezvolta sanatos si aromnios pana la 18-20 de ani, numai DACA mananca multe legume, fructe si carne.
lactatele si zahrul nu sunt recomandate!

| Karina2023 explică (pentru Violleta2022):

Mănânc mâncare de 3-4 ori pe zi și fructe în fiecare zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Karina2023):

Este evidnet ca nu mananci suficient, probabil manaci foarte-foarte putin cat sa supravietuiesti, pentru ca nu am auzit de copil de 14 ani cu 32de kg, decat la subnutriti/ anorexici sau cu probleme metabolice grave.

| Karina2023 explică (pentru Violleta2022):

Vrei sa vi acasă la mine sa iti arat cât mănânc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Karina2023):

Imposibil, locuiesc la peste 20.000 km departare de Romania.

Dar ti-as recomanda sa mergi la un medic nutritionist, fiindca acela iti poate numara caloriile si iti va arata ca nu mananci nici macar suficient din cat ar trebui mancat zilnic, la varsta ta.

| Karina2023 explică (pentru Violleta2022):

Dar vrei sa mănânc în fiecare ora?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Karina2023):

Sunt suficiente 3 mese principale pe zi, cu cate 1.000 calorie fiecare masa.

Tu cate calorii mananci la fiecare masa: mic dejun, pranz si cina?

| Giulia911 a răspuns:

Fa înot și mănâncă legume, fructe, lactate și cât mai puțin zahar!

| Karina2023 explică:

Problema nu este ca nu mănânc, mănânc și fructe, între mese mănânc și cate o gustare dar nu se pune nici un kg pe mine