| SashaGirl a întrebat:

De ce apa din mari si ocane este sarata daca raurile si fluviile au apa dulce ce se varsa in acestea?[Scz. categoria]

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Salinitatea marilor si oceanelor a fost un subiect indelung discutat. In principiu, oamenii de stiinta au apreciat ca sarurile s-au acumulat in apa de milioane de ani. Sursa de sare ar proveni atat de la apa raurilor ce a spalat rocile de milioane de ani, roci ce contin saruri minerale. O alta sursa a sarurilor se pare ca ar proveni din fosilele preistorice ce s-au descompus pe fundul marilor si oceanelor, acolo unde, acum milioane de ani, se afla pamant uscat.

Circuitul apei in natura este relativ simplu: apa transformata in vapori care circula in atmosfera si care atunci cand intalnesc o masa de aer rece se produce efectul de condesare si se transforma in ploaie care apoi ajunge inapoi pe pamant.

Dar de ce apa de ploaie este dulce atata timp cat suprafata pamantului acoperita de apa este de aproape 71%?

Raspunsul sta in faptul ca apa ce se evapora se afla in stratul superficial superior si ca aceasta contine cantitati infime de saruri.

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Deoarece volumul total de apa dulce care vine din rauri si fluvii este cu mult mult mai mic decit volumul total de apa sarata existent in mari si oceane.