| anonim_4396 a întrebat:

De ce aproape toata lumea din ziua de astazi este asa sensibila? Mereu cand vreau sa ies afara la -30 de grade 99 la suta dintre oameni nu vor sa iasa deoarece este prea frig. Sau cand patesc ceva minor imediat se vaita la tot poporul ca i-a dat sangele pe nas sau ca s-a taiat rolling on the floor Eu unul alerg in pielea goala prin zapada 10 ture de parc pana imi digera mainile, picioarele, corpul si sunt foarte rezistent. De ce altii nu vor sa faca la fel si in schimb aleg sa se planga ca racesc des, le este frig etc in loc sa incerce sa vada daca s-ar putea descurca in cele mai groaznice conditii. De exemplu daca ramai fara caldura, fara curent, fara mancare si fara apa timp de 3 luni de zile ce faci?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde locuiesti tu de sunt minus 30 de grade? eu nu cred ca tu rezisti la minus 30 de grade in fapt corpul uman nu este facut sa reziste in frig mult timp avand mereu nevoie de o sursa de caldura, esti tu unicat printre noi pamanteni, De exemplu daca ramai fara caldura, fara curent, fara mancare si fara apa timp de 3 luni de zile ce faci?
mori asta faci, stai tu 3 luni fara mancare ca sunt curios sau macar o saptamana fara apa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stau la munte, aproape de Vf Omu ..aici temperaturile sunt de -28, -29 de grade. daca as ramane timp de 3 luni de zile fara apa m-as duce la un parau din apropiere sa iau, de mancare as manca zapada si as vana animale.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

As rezista si la -40, -45 de grade... nu ma refer sa stau toata ziua in frig, ma refer doar o parte din zi iar noaptea de exemplu sa fac un foc sa ma incalzesc

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa imi spui ca stai dezbracat fara nici un fel de sursa de caldura?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tot pacalesti natura

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dezbracat doar cand alerg prin zapada ..in rest cu un hanorac, pantaloni, ghete si cam atat ..seara imi fac foc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cum sa o pacalesc daca imi procur lemne din padure si imi fac foc?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Misto dezbracat alergand prin zapada, esti un fel de lupul muntelui

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai o pacalesti daca te folosesti de o sursa de caldura, natural este sa te adaptezi fara nimic extern

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cauta pe net sa vezi ce beneficii aduce alergatul prin zapada dezbracat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi imaginez multe fete noaptea care tin de cald, banuiesc ca aduce gripa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai e tot natural omule ..imi procur lemnele din padure si fac focul natural ..totul este natural, cine naiba rezista la -45 de grade fara nici o sursa de caldura? seara e si logic ca faci un foc sa te incalzesti altfel mori.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Http://stirileprotv.ro/......etoda.html

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi asta e diferenta intre tine om si un lup care ori moare ori se adapteaza, omul nu s-a adaptat fizic si el a folosit mediul in folosul lui cu ajutorul inteligentei, de asta suntem peste tot, suntem niste animale diferite fata de regnul animal

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce chestie eu stiam ca frigul scade sistemul imunitar

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca prostia tine de cald? Daca e asa, sunt convinsa ca ai rezista si la -100.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Excelent zis!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Traim intr o era a civilizatiei, daca tu vreo sa traiesti ca acum 300 ani nu te opreste nimeni, asta nu inseamna ca toti vor sa fie ca tine

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fatalai. Bine, vezi ca alergatul in pielea goala pe afara e infractiune si iei amenda.; D

| relian a răspuns:

Ai pus si tu o intrebare, mai bine taceailaughing exprimarea este gresita de aia se iau toti de tine.
Trebuia sa spui ceva de genul:daca esti in natura cu un cutit si bla bla ati putea sa supravietuiti? Cum ai bagat tu exprimarea suna, nu maninci, nu bei 3 luni laughing cand spui ca ramai fara curent, fara apa, fara mancare, atentie esti ca si mort laughing deci mancare ai peste tot, dar va trebuie sa tio procuri singur, asta e alta poveste.In sf ai vrut sa intrebi de ce oamenii au devenit asa de sensibili si neajutorati.Pai ti se pare zic eu, sunt multi ca tine stai tu linistit.Tu vezi ca sunt multi oameni neajutorati pentru ca numarul astora creste odata cu cresterea populatiei normal.Plus de asta inainte nu aveai atatea surse de informatie sa stii care se plange sau nu. Oameni cum arati tu au existat dintodeauna, chestia asta nu-i de azi de ieri.
Referitor la ce spui tu ca e benefic sa stai dezbracat in zapada chiar si cateva minute eu nu cred asa ceva.Ca unia spun si arata bla bla povesti nemuritoare aia cu asta se ocupa.Sanatatea nu sta in faptul ca stai tu in frig si gata te-ai calit.La fel ar putea sa spuna si unu care sta la 40-50 de grade plus ca el e tare si mare nu?laughing Tu de exemplu daca ai sta la tropice ai fi la fel de sanatos cum esti si acum. Faptul ca esti sanatos nu se datoreaza locuiui in care locuiesti sau te-ai nascut ci parintilor care probabil au avut organisme cu mai putine defecte.Restu e poveste.Deci nu te mai lauda ca esti tare si mare cand de fapt nu esti.Esti un om normal, spun normal sau mai normal pentru ca aia care is mai neajutorati si fizic si altfel is mai putini normali laughing Ca stai la ecuator sau in Alaska esti la fel atata timp cat organismul functioneaza corect.
Acum sa ai si tu idee si ce trebuie sa retii este ca organismul uman functioneaza cel mai bine la o anumita temperatura, dar nu te bucura ca nu-s temperaturile alea ale tale laughing ci undeva la 18-20 de grade celsius plus.Ok ai priceput? Peste aceste limite in sus sau jos deja organismul incepe sa lucreze din ce in ce mai greu, depune eforturi mai mari pentru a functiona c at mai corect.Sanatate

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La -30 de grade chiar e prea frig. Legat de cei care se vaita din orice...asa-i lumea mai nou, dramatizeaza orice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda.Eu sugerez sa traiesti de acum doar cu apa de ploaie si mancarea pe care o gasesti in natura, daca tot vrei sa fii pregatit de "conditii groaznice".

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Parca voiai sa inveti pentru bac

| Anonima26985 a răspuns:

Unii nu sunt așa de căliți ca și tine! De obicei cei ce cresc doar in puf și căldură sunt foarte sensibili deoarece nu sunt obișnuiți cu altfel de condiții! Într-adevăr cei ce sunt chiar așa de friguroși au probleme de sănătate probabil! Eu de asta cred și de multe ori mă gândesc cum ar rezista unii în condiții mai rele

| RAY a răspuns (pentru Anonima26985):

Se numeste adaptare la mediu, dar omul a pacalit natura prin inteligenta si creativitate, desi omul nu este adaptabil fizic si mintal la orice mediu