| xo9ox a întrebat:

De ce as alege liceul militar? :X FUNDA Cele mai multe raspunsurihee hee

2 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

Nu stiu
ca sa nu fii o mamaliga si sa stii cei aia disciplina
trancalaii din guvern or scos armata obligatorie tui' in gura de oligofreni
si eu vreau sa ma mut la anul la liceu militar

| MasQueNada a răspuns:

Nu stiu de ce l-ai alege, cred ca mai mult din dorinta ta de a face un liceu mai interesant, din curiozitate poate. Armata nu mai este ce era si clar nu prea se mai merita sa te chinui atatia ani si in liceul militar. Pe cat e de distractiv cateodata, pe atat e de chinuitor in alte situatii. Eu cel mult pot sa-ti prezint cateva aspecte.

Avantaje:
- te vei invata sa respecti un program strict (prea strict)
- vei invata sa traiesti in colectivitate
- vei cunoaste multi oameni
- vei invata sa te descurci cat de cat pe cont propriu
- vei avea profesori buni (in cea mai mare masura)
- o sa ai o pregatire fizica buna

Dezavantaje:
- programul o sa te oboseasca tare, n-o sa ai destul timp liber (vreo 2 ore pe zi), deci trebuie sa "sacrifici" ceva ani din viata ta
- n-o sa ai libertate
- o sa trebuiasca sa asculti ordine de la niste oameni care de multe ori iti vor dovedi ca au o gandire inferioara
- o sa fii umilit in destule situatii
- o sa faci sectoare (muuuulte sectoare)
- o sa-ti dezvolti vocabularul la capitolul injuraturi la cati nervi o sa-ti faci
- o sa stai in aceeasi camera cu inca 9 persoane, ceea ce de multe ori e amuzant, dar la un moment dat e enervant
- o sa iti dai seama cat iti lipsesc frigiderul si mancarea de acasa

E un avantaj sau un dezavantaj uniforma? Trebuie sa fie mereu aranjata, calcata, bocanci facuti cu crema, iar tu, tuns si barbierit tot timpul.
Nu poti sa pleci in oras cand vrei tu, nu poti sa pleci acasa cand vrei tu. De fapt, Breaza e mai mult ca un sat mai mare, nu e chiar oras.

Sunt multe lucruri de discutat, nu-mi trec toate prin cap la ora asta, dar in principiu, n-as sfatui pe nimeni sa faca liceul militar. Stiu ca e mare curiozitatea, dar mai bine dai la academie daca vrei, dupa liceu. Eu sunt in anul 3 la o academie militara si crede-ma ca dupa 7 ani, m-am saturat deja de armata pana peste cap.

Trimite un mesaj cu intrebari daca te intereseaza ceva in mod special.