| HaZaNiLiLo a întrebat:

De ce atunci cand sunt la liceu imi vine sa plang si sa vin acasa?straight face Ma simt atat de singura acolo..nu am nicio prietena.Sunt cateva fete cu care vorbesc dar eu sunt si mai timida si inchisa in mine si nu stiu cum sa fiu altfel..Si pe langa toti fitosii din liceu, am si eu cateva specimene de astea in clasa.Nu imi place deloc, ma plictisesc de moarte acolo si imi mai si vine sa plang.Asa ati fost si voi la inceput?

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Si eu am fost asa rusinos de mic, iar acum nu mai am nici problema.Si eu am fost genul linistit inconjurat de fitosi si parveniti, si fiind baiat, m-am certat, m-am batut cu ei pentru ca asa sunt ei, nu stiu altceva decat sa-si impuna ideile.Pentru ca fetele erau si ele in mare parte fitoase,si pentru ca nu aveam acoperis in cap,nu le atrageam atentia,dar sincer la fitoase aeriene, nici nu-mi doresc, dar vorbeam cu alte fete normale, din alte clase cu care ma intalneam pe hol, curte etc si ca noroc in liceul meu sunt 70-80% fet, practic ca e ca un liceu de fete, asa ca am avut si fete normale cu care sa vorbesc.Acuma nu mai is rusinos absolut deloc.Ideea e ca trebuie sa-ti impui tu singura sa nu mai fi rusinoasa, sa fi constienta ca ceilalti, inclusiv baietii nu au de unde sa stiu ce vrei tu de la ei, nu au de unde sa stie ca tu ii placi daca nu le spui, iar tu sperand ca miraculos sa-ti citeasca gandurile ei o sa-si gaseasca alta fata si tu o sa regreti tot timu ca nu ai avut curajul.Refuzul face parte din viata, ideea e sa pleci zambind de acolo si sa realizezi ca mai sunt milioane de baieti in tara asta si zeci de mi la tinen oras, asa ca sigur iti gasesti pe cel care sa-ti si placa.

Totul este sa fi sociabila, deschisa si fara pic de rusine.
Ai un mesaj de la mine tongue

Sper ca te-am ajutat, ceao :*

6 răspunsuri:
| bya21bya a răspuns:

Eu sunt in clasa a8a dar cred ca tu nu ai reusit sa te integrezi. Daca colegii tai nu sunt ok si nu te fac sa te simti bine imprieteneste-te cu cei din alte clase sau licee.

| Bianca306 a răspuns:

Eu nu sunt in liceu sunt la scoala dar si la noi e asa, dar sunt prietena cu vreo 4 fete atat, nu trebuie saq fi prietena cu fitoasele ci cu cele ca tine, si din alte clase am prietene

| alexandradiana1999 a răspuns:

Mda. Si eu sunt intr-a 9a si ma simteam la fel ca tine la inceput. Aveam aceeasi stare, dar cu timpul am invatat sa nu ma las mai prejos de nimeni din clasa si sa fiu tare, sa dau cel mai bun din mine si sa invat caci asta ma ajuta sa fiu cea mai buna. Nu te intelegi cu toate fetele, nici eu. Nici macar acum dar trebuie sati alegi foarte bine prietenele nu dupa frumusete bani sau avere ci dupa comportament. Sper ca te-am ajutat!

| littleangelpretty34 a răspuns:

Crede-ma ca in aceiasi stare sunt si eu straight face de abia am asteptat weekend-ul dar am sa las totul in mana timpului adica m-am gandit ca as vrea prea mult ca al inceput sa fie perfect si asa o sa te imprietenesti cu timpul si ai sa vezi ca o sa se schimbe si ei si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e la inceput te acomodezi mai greu.In cearca macar sa-ti faci mai intai o prietena buna si apoi o sa vezi ca te integrezi mai usor.Cauta persoana cu care ai lucruri in comun, sigur exista cineva in clasa.O sa vezi o sa treaca timpul si apoi o sa ai multi prieteni.

| SimoNARaluCA a răspuns:

Aham...Sa spunem ca, fara sa iti dai seama, ai facut o descriere amanuntita a mea.Eram exact la fel.Dar dupa mi-am dat seama ca fitosii nu erau chiar atat de fitosi, am inceput sa intru in vorba cu mai toata lumea, am ras la glumele facute chiar daca erau despre mine(eram aschilopata clasei) laughing si dupa totul a evoluat de la sine.Trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa incerci sa iti faci prietene, sa te apropii de cele 4 cu care te intelegi deja. Sper din suflet ca te-am ajutat si succes in noul an scolar! happy