| FreeAndWild a întrebat:

De ce cad in partea de est mai putine precipitatii decat in parte de vaest a europei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece partea de est a Europei nu este inconjurata de apa, la fel cum este partea de vest, asa ca exista cu mult mai putina evaporare a apei, aceasta si din cauza climei si astfel mai putini nori si precipitatii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| problematic a răspuns:

Fiindca in est dai de continent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

deoarece difera atmosfera, si atunci cind se intilnesc curentii calzii cu cei reci se formeaza neste nori care la rindul lor sunt nori calzi si nori reci, cind acestia se intilnesc se isca boom boom in cer si ploaia