| SunshineSunrise a întrebat:

De ce când dau cu spirt pe ciupiturile de țânțar trec? Am auzit ca am o substanță sub piele injectata de aceștia care îmi provoacă mâncărime.

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=IkmjCmvfeFI
Uite-te aici ca sa vezi ce se intampla cu adevarat cand un tantar te inteapa...
Spirtul este o soluţie dezinfectantă si d-aia te dispar.
Uite-te la videoclip si o sa intelegi mai bine, vezi ca are si traducere in romana.

1 răspuns:
| Anon31241212 a răspuns:

Spirtul are rolul de a curata si dezvinfecta fie ea rana, fie intepatura. E ca un medicament. Vindeca ranile. Daca cureti o rana/ intepatura, etc e normal sa iti treaca. Si usuca foarte tare, de aia dispar bubele. Ca le usuca.