| Emanuela_Melinte_1992 a întrebat:

De ce credeti ca adolescenta este o perioada critica?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este o varsta critica din cauza razboiului de cucerire al independentei. Adolescentul vrea sa fie independent de parinti si sa ia singur deciziile care-l privesc dar totodata nu are maturitatea necesara in gandire pentru a face alegerile corecte si nici independenta financiara. Si uite asa apar conflictele si belelele. Din punctul meu de vedere adolescenta se termina undeva in jurul varstei de 23-24 de ani, cand survin primele responsabilitati adevarate (primul loc de munca) adica atunci cand parintii inchid robinetul cu bani.

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

La varsta adolescentei, oricat de 'matur' poate ajunge un adolescent, o buna parte din adolescenta ' tot ce zboara se mananca' Cunosc oameni fluturatici care pun 'botu' la orice cred, si sunt trecuti de 20 ani.Nu au nici o scuza, si eu am 23 de ani si uneori mai ma las pacalit, dar asta e viata.Vezi tu cum spune o vorba din popor, te 'coci' la minte pe la 30 de ani, pana atunci mai rumegi de colo colo, mai pui botu uneori si asa mai departe.Bine,asta nu e un 'stas' ca de la 30 sa iti vina mintea la cap, la alti le vin de la 20, la alti nici la 30.Depinde totusi cam cat de batrana te simti, eu la 23 de ani ma simt cam batran asta's eu, asa ma simt.Depinde de mediul in care ai crescut, depinde sub ce anturaj te-ai format, si ce oameni ai avut in jurul tau. Daca eu am avut parte doar de oameni maturi la scoala sansa a2, si apoi acum la seral, atatia ani am invatat de la unu de la altu anumite lucruri, mai auzi la unu o vorba, la altu o vorba.Una e cand ai colectiv format din oameni trecuti de 30 de ani, si alta e cand toti is de 14 15 sau 20 21 22 de ani.

| MarianWLF a răspuns:

Nu m-am gandit niciodata la asta, dar as avea o parere, multi vad ca zic aici de schimbarile organismului dar nu asta e ideea, in adolescenta te formezi ca persoana, asta e esenta, obiceiuri, personalitate, mentalitate, sentimente, acestea trebuie sa ai grija cum le formezi pentru ca in adolescenta e perioada cand evoluezi cel mai mult ca om, evolutia daca va fi in bine sau in rau, asta de tine va depinde.

| neutrino a răspuns:

Pentru ca organismul este in plin proces de transformare, atat fizica cat si psihica si nu-ti vei gasi complet echilibrul decat odata cu atingerea maturitatii. Din pacate, acest echilibru multi nu si-l gasesc!

| danay72 a răspuns:

E o perioada de transformare din copil in adult si e important in ce fel de om te transformi.Articole utile pentru adolescenti se pot gasi pe situl jw.org sectiunea adolescenti.

| RobertMoon a răspuns:

Sunt obosit acum sa iti explic. Asteapta pana maine sa primesti un raspuns de geniu.winking