| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce credeti ca sunt atatia adolescenti antisociali? In afara sa spuneti ca din cauza telefoanelor si a calculatoarelor, vreau mai multe opinii si cauze

10 răspunsuri:
| andreeaeml1200 explică:

Raspunsuri inteligente

| newaccountbye a răspuns:

Buna!
Există multe posibile cauze ale comportamentului antisocial la adolescenți. Unele dintre acestea pot include problemele de sănătate mentală, cum ar fi anxietatea sau depresia, problemele de familie sau de mediu, cum ar fi abuzul sau neglijarea, sau problemele de sănătate fizică, cum ar fi problemele de vedere sau de auz. De asemenea, presiunea socială și stresul pot juca un rol important în comportamentul antisocial la adolescenți.
Alte cauze posibile ale comportamentului antisocial la adolescenți pot include problemele de învățare, problemele de comportament, cum ar fi tulburările de atenție sau hiperactivitatea, sau problemele de dependență, cum ar fi dependența de substanțe sau dependența de jocuri video. Este important să recunoaștem că comportamentul antisocial poate fi o problemă complexă și că este important să luăm în considerare toate factorii care pot contribui la acest comportament.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca stau inchisi in casa cu computerul, pe joculete si aplicatii.
Stiu ca nu-ti place sa auzi de telefoane si computere, dar acesta este purul adevar care le declanseaza starea antisociala, depresia, anxietatea samd. Totul este strict legat de auto-izolare si cauza ei, adica obsesia asta sa stea online.

Se pot vindeca daca ies afara din casa si socializeaza cu prietenii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai asta e principalul motiv. De aici deriva altele precum discriminarea asta socială daca nu respecți niște norme sociale false impuse de social media

| StoicAnalysis a răspuns:

Asta e principala cauza. Daca nu ar fi telefoane, calculatoare, sau console de jocuri video in case, crezi ca ar mai fi antisociali?

Mai sunt si exceptii de cazuri antisociale in care adolescentii stau doar cu nasul in carti, dar vorbim deja de raritati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multe cauze care pot contribui la comportamentul antisocial al adolescentilor. Unele dintre acestea includ:

Factori genetici si biologici - cercetarile au aratat ca anumite gene si dezechilibre chimice din creier pot juca un rol in dezvoltarea comportamentului antisocial.
Traume si abuz - experientele traumatice din copilarie sau abuzul pot duce la dezvoltarea unui comportament antisocial.
Probleme de sanatate mentala - adolescentii care sufera de tulburari de sanatate mentala precum depresia sau anxietatea pot fi mai predispusi la comportamentul antisocial.
Probleme in familie - problemele in familie precum divortul parintilor sau absenta unui parinte pot afecta dezvoltarea emotionala a adolescentului si pot contribui la comportamentul antisocial.
Presiunea sociala - presiunea de a se conforma cu grupurile sociale poate duce la comportamentul antisocial.
Este important sa intelegem ca fiecare adolescent este unic si ca exista mai multe factori care pot contribui la comportamentul lor. Este important sa fim atenti la nevoile lor si sa le oferim sprijinul necesar pentru a-i ajuta sa depaseasca orice probleme cu care se confrunta.

Sper ca acest raspuns te-a ajutat.

| Sistemulxxl a răspuns:

Lipsa educatiei mai precis a celor 7 ani de acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anomie. Reguli sociale non clar definite și promovate,

| Miruna333 a răspuns:

Din cauza mediului in care au crescut, explicit parintii.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ca nu toată lumea este extrovertit și se simte ok sa vorbească cu fiecare omlaughing