| Altintop a întrebat:

De ce elevii care sunt paraleli cu matematica se duc la mate-info sau stiinte naturale si accepta ideea ca vor da bacul din matematica in loc sa se mute la uman pentru un bac lipsit de matematica?

2 răspunsuri:
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Pai majoritatea se gandesc ca de la uman nu poti continua decat pe doua cai: Jurnalism sau Drept. Intr-adevar, un profil real iti dezvolta un anumit tip de gandire foarte util in viata de zi cu zi si iti deschide o gramada de drumuri, atat pe profil real (domeniul bancar, medicina, etc.) cat si cel uman (cele enumerate mai devreme). Bun! Asa gandeste majoritatea lumii am spus, in general cei care, desi nu se pricep la mate, incearca totusi din rasputeri. Pe de alta parte sunt cei care nu pot lua o decizie singuri asa ca aleg profilul la care merg majoritatea colegilor: raman cu "turma".

| Heys a răspuns:

Dc ca sa strice statul ii strica si pe cei care stiu.Eu is din pitesti si am clacat la examen am luat 9 in ambele dar nu-s de nota asta.Mam dus la lun liceu cu renume in oras.Si peste cine am dat acolo peste niste tarani care au luat peste 9.50 in examene s intrasera cu medii de te durea capul. Dupa un sem nu rezistau mai ales la matematica aveam 5 corig in clasa printrea care o fata care luase 9.80 la matestraight face cum se poate asa ceva.Si nici ceialti nu sunt mai destepti au 5-6-7 maxim.Eu am numai 9 si 10 si toti ma intreaba cum le iau. Mias fi dorit sa bage copii in licee dupa ce cunosc nu asa la gramada daca vruiam gramada puteam sa facem liceul si in generala era mai bine.