| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista bacul? Adica de ce nu se desfiinteaza?
Adica, sa zicem ca daca dai la o facultate, ar trebui sa conteze bacul, dar eu zic ca mai bine ar fi sa te ia doar dupa admiterea la facultate, nu dupa bac pentru ca aia care dau la facultate oricum invata pentru admitere, deci au cunostiintele necesare.
Si sa zicem ca iti trebuie bac ca sa te angajezi, dar totusi, ce criteriu de angajare mai e si asta totusi? De exemplu daca esti chelner nu trebuie sa stii comentarii, calcule complicate sau orice altceva, si la fel in multe domenii.
In plus, ar trebui ca la facultati sa se dea admitere, pentru ca asa nu ar mai veni orice incompetent.
Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuie sa ai un obiectiv ca sa duci un lucru pana la capat, in cazul asta e bacul. Examenul ala ar trebui sa arate ca n-ai trecut 12 ani prin scoala degeaba, ai ramas cu ceva, dar nu e facut cum trebuie.