| UninspiredName a întrebat:

De ce exista tatii pe lumea asta? Il urasc pe tatal meu pentru ca tot timpul ma face sa sufar si am vorbit cu el si mama a vorbit cu el si sotia lui actuala pur si simplu nu vrea sa se schimbe. Zice tot felul de chestii despre mine adica nu stiu cum sa va explic se ia de mine din senin si de multe ori pentru ca nu fac ce zice el si incerc sa ii explic ca nu e bine asa dar se enerveaza si incepe sa dea in mine. nu pot sa fac nimic adica mama e plecata din tara si e mai bine pentru ea si pentru mine ca o sa ma ia acolo cand voi avea 18 ani dar pana atunci ce fac.nu pot sa stau la bunici pentru ca nu ma lasa tata si vrea sa o dea in judecata pe mama hbn ce sa fac. daca intelegeti ce mi se intampla, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat ceva. ca eu am ramas cu inspiratia la pamant.

Răspuns Câştigător
| BMihai a răspuns:

Salutare
incep prin a iti spune ca imi pare foarte rau pentru ceea ce ti se intampla, din pacate astfel de cazuri sunt tot mai dese in Romania.
incearca sa nu generalizezi, nu toti tatii sunt la fel.
tu dupa cum ai spus inca esti mic/mica si nu poti face mai nimic din motivele enumerate(mama plecata, nu te lasa sa stai la bunici), singurele solutii este sa incerci sa fi cat mai indiferent/a fata de el, cand iti spune ceva faci si nu te uiti in spate, nu il provoca, limiteaza discutiile cu el la "buna tati"(sau cum ii zici); "pa, pa" etc. ca si cum ai vb cu un strain; ai mai putea sa te duci la protectia copilului insa mai rau poti pati deoarece nu ai dovezi asupra batailor pe care ti le aplica, si daca ai avea, ai risca sa fi luat/a din familie si dus/a intr-un centru de copii pana la rezolvarea problemei in instanta(cedarea tutelei bunicilor sau unei rude mai apropiate).
repet, imi pare rau pentru tine, eu daca as fi in locul tau l-as evita pe cat posibil pana in momentul in care as putea sa plec din acel camin.

sper sa ai rezolvare pentru problema ta.
multa bafta in viata si nu te lasa doborat/a de situatie, maine poate fi mai bine.