| Lumy_6708 a întrebat:

De ce in tratatul de la Versailles cei care au invins au pus conditii drastice pentru Germania? Acest tratat a pus fundamentul unei paci durabile sau unei paci mai putin rezistenta? De ce? Fundaaaa

1 răspuns:
| Bubu_1372 a răspuns:

Trataul de la Versailles a fost pus de catre Anglia, America, Franta si Italia pentru Germania.Aici Presedintele SUA pune,, Cele 14 Puncte" la care Germania le va respecta pana pe 1 septembrie 1939 (cand Germania ataca Polonia si incepe Al doi-lea Razboi mondial)app in 1933 Hitler devine cancelar si infiinteaza naszismul. Sper ca te-am ajutatwinking