| Lumy_6708 a întrebat:

De ce in tratatul de la Versailles cei care au invins au pus conditii drastice pentru Germania? Acest tratat a pus fundamentul unei paci durabile sau unei paci mai putin rezistenta? De ce?

1 răspuns:
| thecat29 a răspuns:

Fiindca aliatii au invins si cum germania era considerata inamicul atunci ei s-au gandit sa le limiteze drastic productia interna, practic sa faca in asa fel incat germanii sa fiu slabi ca sa nu mai existe un alt razboi mondial.

Dar aliatii fiind prosti de felul lor, au subestimat poporul german si uite ca s-a intamplat al doilea razboi mondial. happy

Si germanii au facut greseli, dar asa o fost sa fie, noi am fi vorbit astazi in germana daca nemtii nu ar fi facut atatea greseli si ar fi luptat cu cap.