| Morenita a întrebat:

De ce lumea este de obiecei foarte rea si critica? E foarte greu sa auzi in fiecare zi cum oamenii isi rostesc cuvinte urate. Din aceasta cauza eu sunt o persoana emotiva as vrea sa stiu cum sa scap de timiditate.Va rog dati-mi niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

Pai de ce te critica lumea pe tine?
Eu unu nu cred ca au dreptate.Rautatea lor vine din complexele de inferioritate pe care le au. Exact cum fac cainii aia speriosi cand ii prinzi la colt, scheauna ei ce scheauna dar dupa incep sa latre si sa muste. Nu te mai supara si tu din tot ca de rautatea oamenilor din jur nu o sa scapi. Incearca sa filtrezi toate criticile lor, si refuza criticile de la persoanele care nu tin la tine.
Ai grija de tine si capul sus.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ar trebui sa te doare undeva de parerile altora.Inainte de toti tu esti cea mai importanta persoana.Sa nu uiti niciodata lucrul asta! In fiecare zi aud lucruri rele.Si ar fi absolut ok daca ar acele lucruri ar fi despre mine(m-ar durea fix in basca)dar astia stiu unde sa loveasca in cazul meu:imi barfesc prietenii. E printre putinile lucruri care ma scoate din sariteX-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu foarte bine ce inseamna. Unii sunt gelosi, se cred inferiori tie si cred ca daca "te ataca" folosind cuvinte urate iti vor deveni oarecum superiori, iar cei din jur vor aprecia rautatile celorlalti intocmai pentru ca sunt ca ei.Asta demonstreaza cata lipsa de maturitate pot avea unele persoane.Si eu eram la fel, dar incet, incet am inceput sa prind incredere in mine.Cum? Mi-am cautat "lideri", persoane apropiate mie.Prietenul meu cu care sunt de 2 ani reprezinta pejtru mine un foarte mare sprijin, el a fost pentru mine si mama si tata si iubit si prieten si confident si critic si tot ce a vrut el.Matusa mea este persoana care ma ajuta neconditionat.Este persoana careia ii spun absolut tot ce am pe suflet.Nu mi-a fost si nu imi va fi niciodata rusine cu faptul ca am apelat la psihologul scolii cand aveam probleme cu "rautatile celor din jur". Acea doamna psiholog m-a ajutat neconditionat. Apoi urmatorul lucru care l-am facut a fost limitarea "prietenilor" si a anturajului din care X sau Y facea parte.Chiar daca am devenit mai retrasa, mi-am gasit locul in alte grupuri.Rezultatele mele, indiferent de ce natura s-au facut vizibile.Trebuie sa ai foarte multa vointa si incredere in tine! O sa reusesti! Nu azi, nu maine, ci in timp... mie mi-a luat mai bine de un an, dar am reusit.Mai bine mai tarziu decat niciodata.Mult succes! Ai grija de tine!

| juniper a răspuns:

Unii de aceea critica pe altii pentru ca se simt inferiori, de aceea. Fii mai indrazneata, repeta cu animalele de plus niste replici durewinking

| 4l3xander a răspuns:

Pentru ca traim in Romania The Land of (no) Choice.
Tara in care numai mafiotii, tiganii si aia care sunt "bazati" ne domina