| technotronic a întrebat:

De ce majoritatea Adolsecenti-lor de p acum vor sa se sinucida...chesti de genu...

8 răspunsuri:
| Spufff :x a răspuns:

Li se par cel mai usor mod de a scapa de probleme oh go on.si mie mi se parea pana cand am avut accident rutier straight face. si imi vedeam in ceata rudele cum plangeau.in mom.cand mi-am revenit am stiut ca nu mi-as mai dori sa spun nici in gluma "vreau sa mor". pentru ca ma gandeam cum era daca ma puneam eu in pielea persoanelor care ma plangeau big grin

| Bacemi a răspuns:

Pentru ca nu se mai pot bucura de copilarie cum au facut-o altii inaintea lor. Lumea e prea superficiala sa ii mai inteleaga si asculte. Stiu ca e greu dar sinuciderea nu e o solutie. Trebuie sa lupte. Asta ii va face puternici.

F. Scott Fitzgerald spunea : '' Arata-mi un erou si iti voi scrie o tragedie. ''

Nimic nu e usor in viata. Reusesti doar daca vrei sa faci cu adevarat ceva demn de luat in seama. Cei care sufera sunt cei care vor fi cu adevarat puternici din orice punct de vedere. Dar asta daca nu renunta. E datoria lor, e o responsabilitate si nu o posibilitate.

| cornel a răspuns:

Pentru ca uni s-au saturat de ea.nu au bani.prieteni.asta e. si se gandesc sa isi puna capat zilelor astfel.

| *** ~_- DeLliAaA -_~ *** a răspuns:

Uneori din iubire... Dar ei nu se gandesc ca parintii sau rudele sau prietenii lor vor suferii dupa ei.Sunt un fel de'egoisti'. adica se gandesc doar ca ei o sa scapa de tot.

big grin

| Flav a răspuns:

Dar nu vor, doar se alinta. E usor sa scoti cateva cuvinte pe gura, foarte usor. Unii spun asta doar pentru a atrage atentia asupra lor, pentru a dramatiza totu' si-a iesi in evidenta, chiar si negativ, fiindca astfel se simt bagati in seama.

| Fillaide a răspuns:

Din plictisealahee hee pare stupid ceea ce spun eu, dar nu e chiar asa. Daca ei ar avea ceva important de facut, atunci nu ar avea timp sa se gandeasca la astfel de prostii. Daca la fiecare greutate a vietii s-ar sinucide cate un om, ce ar ramane din aceasta lume?
NIMIC!
Deci hai sa luptam pentru singura posibilitate de a trai pe care o avem.

| Razvan a răspuns:

Pentru ca nu au pentru ce lupta.Cicaraised eyebrowsViata nu mai are sens fara iubita mea blonda, am pierdut trenul ia sa il astept intre sine, nu am luat examenul ia sa incerc sa zbor de pe bloc, m-am plictisit de viata sa testez un strag, parintii nu ma inteleg unde imi sunt pastilele, m-am certat cu pisi ia sa imi injectez niste benzina in vene.Suna patetic?straight faceAstea-s probleme?oh go onSi ce rezolvari gasesc eino talking
Viata nu e frumoasa. E viata.Ca tu incerci sa o faci in nu stiu ce fel e problema ta, dar nu ai dreptul sa renunti la ea. Cele mai lase persoane sunt cei care se sinucid.Nu exista durere atat de mare pe care timpul+ambitia+uitare sa nu o vindecetongue

| εїз a răspuns:

Păi, hai să. ţi explic cum stă treaba, intai invată să vorbesti coerent, adică clar, şi dupa aia pune o întrebare de genu, dar îţi voi raspunde la această întrebare a ta.
Adolescenţa vine 1 "la pachet" cu o sumedenie de probleme, toane şi frustări.
La rîndul tău ai trecut şi tu presupun prin această perioadă dificilă, asta fiind adolescenţa.
Nu există comunicare in familia lor, nu sunt în stare să le spună parinţilor ce paţesc, iar parinţi la randul lor, sunt necomunicativi cu fii lor, şi de aceea se intamplă aceste nenorociri, ca să iţi iei viaţa intr. un mod foarte absurd, trebuie să fi şi un pic dibil mintal.
Sunt foarte mulţi care îşi iau viaţa avînd copii, avînd o familie, işi iau viaţa pentru că au credite de plătit la bancă, ori la diferite persoane dubioase, ori alţi pentru că au luat o nota mică la şcoală, oricum mie personal mi se pare o prostie să iţi iei viaţa dintr. un simplu motiv că ai luat notă mică la scoală.
Documentează. te, uită. te la ştiri, şi vei afla mult mai multe.
Baftă!