| fede12 a întrebat:

De ce mama imi repeta de mii de ori ca nu o sa-mi mai dea bani si ca mereu am avut ce am vrut ca nu o ajut niciodataa..ca nu ma vede niciodata invatand ( totusi am note bune la scoala.)etc..si n-am facut nimic in schimb. Adica ce vrea sa fac in schimb?! nu o inteleg! funda!

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca exista o lipsa de comunicare intre mama ta si tine.

Acolo este de fapt problema.

Exista, schimband un pic ideea, o gluma care se tot plimba aiurea pe net de cativa ani, ceva de genul ca parintii au gasit o scrisoare in care fata le spunea ca s-a maritat cu arabul care era si bolnav de sida si motociclist, in fine, mai multe variante, ca la final sa spuna ca sunt mult mai multe lucruri nasoale decat nota 4 pe care a luat-o la scoala.

Gandeste-te la ceva asemanator. S-ar putea sa aiba efect sigur.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ionandreea97 a răspuns:

La intrebarea ta ti-a raspuns chiar mama ta. Mereu ai avut ce ai vrut, nu o ajuti niciodata, nu te vede invatand.Tot ce vrea sa faca prin amenintarile astea este sa te determine sa devii mai responsabil, sa o ajuti mai mult, sa inveti cat de mult poti. Asta e tot ce asteapta mama ta de la tine.

| lidix a răspuns:

Hei, si mie mi se mai intampla asta happy dar, poate mama ta trece prin niste momente mai stresante. si da, stiu. e super aiurea. dar daca ea e stresata nu stiu daca chiar o poti multumi laughing oricum, uneori e bine sa stai cu un caiet in mana si sa te prefaci ca inveti laughing

| FlorinMihai2014 a răspuns:

Pai uneori cand o persoana este nervoasa, suparata sau stresata spune anumite lucruri fara sa le gandeasca.Deci poate ca mama ta lucreaza mult sau e foarte ocupata incat poate nu se gandeste la ce spune.Si cred ca s-o simti si ea subapreciata, nu stiu daca-i e adevarat.Asa ca te sfatuiesc sa-i faci o bucurie atat de mare incat sa creada ca ii multumesti pentru toate ce ti-a facut.