| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi tineri din ziua de azi vor sa moara?!

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Stii cum sta treaba. Tinerii care intr-adevar stiu ce inseamna viata, ce inseamna sa fii amarat, sa fii batut, maltratat, sa muncesti din greu ca sa prinzi un "loc", si nu la fereatra, in trenuletul asta numit viata.acestia nu isi doresc moartea. Dar sunt pustanii astia.care o duc relativ bine, acestia nu pot trece peste marile lor "probleme", mai intr-un club, s-au certat cu "iubita", sunt neintelesi de lume, nu sunt populari, si mii de alte motive.
Sunt multi, multi oamenii care iubesc viata cu toate ca viata nu ii iubeste pe ei. Ce pacat ca altii o irosesc, ce pacat.

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cauzele sunt atat de diverse ca mi-ar lua cred ca toate caracterele sa le enumar pentru ca difera de la o persoana la alta.Totusi e trist ca unii chiar isi duc amenintarea pana la capat fara a se gandi pentru o secunda la ce drama lasa in urma lor.Cunosc oamenii care traiesc doar pentru a nu-i face pe altii sa sufere.Si e trist atunci cand realizezi ca nu mai ai pentru ce sau pentru cine traisad

| Silvia a răspuns:

Doar emo kidzii vor sa moara.Si nu toti, cam 30% dintre ei, cel mult. Dar unii vor sa moara din cauza notelor foarte mici[am vazut un caz recent], altii pentru ca au o situatie financiara precara, altii pentru ca parintii s-au despartii, sunt certuri in familie, sunt batuti, maltratati, se simt singuri, etc. Dar totusi...nimic nu merita sa mori.

| monyk a răspuns:

Buna, pai din cauza problemelor cu care poate se confrunta, poate nu sunt stabili emotional, massmedia este un factor uneori negativ in dezvoltarea psihica, si normal ca ei vad prea multe la tv sau pe net si asta ii influienteaza, mai e si educatia, traiul care il au, modul lor de a gandi si de a percepe viata, unii considera ca nu au niciun rost sa traiasca, sigur au avut vreo depresie sau un dezechilibru mental...viata chiar e dura cu unii si sunt multi care sufera, au multe lipsuri si de aceea doresc moartea, nu stiu ce drum sa urmeze, sunt foarte confuzi, nu stiu ce vor de la viata si gandesc astfel, oricum viata e nepretuita, asadar trebuie sa pretuim fiecare minut, desi uneori viata e grea, trebuie sa trecem peste!

| Chocolate a răspuns:

@silvia... daca intri in o depresie si iti vine sa mori nu inseamna ca esti emokid, daca iti moare unul din parinte si nu mai poti de tristete, mie mi'ar veni sa mor, de obicei cand tinerii suntfoarte tristi isi doresc sa moara, dar isi revin.Si adultii o patesc dar de obicei adolescentii, nu exista emo kidzi, fiecare persoana are perioade de tristete,"EMOKIDZII" sunt doar niste presupusi copii care nu stiu ce fac. Fiecare are sentimentele sale si gandurile sale, nimeni nu are dreptul sa judece. judeca si vei fi judecat! Asa ca inainte sa judeci, mai bine gandeste si apoi taci!,[vb in general], adolescentii isi pierd echilibrul emotional, mai ales cand incep sa se certe cu prietenii, iubitul/iubita, parintii si vad totul negru si preera moartea, dar sunt doar clipe trecatoare, unii pot pati chiar ceva grav si prefera sa moara, depinde de persoana.

| georgiana a răspuns:

Pff, ce alegere...trist pentru cei care se sting prea repede.
Viata, cu bune si cu rele
Lemnul se usuca, piatra crapa, insa omul rabda.
by`

| Paris a răspuns:

Sincer? De prosti! Alt raspuns mai bun nu as fi gasit, oricat as fi incercat

| Gregory a răspuns:

Bună! Oamenii recurg la un asemnea gest deoarece au uitat că mai există Dumnezeu, şi că EL ne-a dat viaţa şi numai EL are dreptul să ne-o ia atunci când consideră de cuviinţă! Sinuciderea este crimă împotriva Lui Dumnezeu!
Credinciosului îi este dată viaţa spre folosire raţio­nală în vederea dobândirii mântuirii sale, servind cu ea Lui Dumnezeu şi prin ea scopul său ultim.
Sinucigaşul se aruncă în suferinţe veşnice!
Morala creştină nu aprobă sinuciderea în nicio împrejurare şi pen­tru niciun motiv. Porunca decalogului este clară: „Să nu ucizi!"; căci sinuciderea este ucidere.
Viaţa omului este un dar făcut de Dumnezeu omului. La rândul său, omul trebuie să întoarcă acest dar Lui Dumnezeu, ca urmare a descoperirii dragostei Sale. Viaţa nu şi-o dă omul, el nu poate hotărî de a se naşte sau a nu se naşte. Este limpede precizat încă de la începutul Sfintei Scripturi: „Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie." (Facerea 2, 7)
Deci, omul nu contribuie cu nimic la venirea sa la viaţă, ci pur şi simplu se trezeşte viu. Odată ajuns la viaţă, el trebuie să se întărească în viaţă, căci odată născut el se descoperă pe sine „obligat" la a fi veşnic.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Pentru ca nu isi mai gasesc locul in societate.

| m4them4tic a răspuns:

Nu pretuiesc viata si nu au dorinta de a traii.
Le recomand sa se uite la seria SAW big grin! Cu siguranta isi vor schimba parerea despre viata.

| Irina a răspuns:

Pentru ca au impresia ca totul li se cuvine sau cand isi doresc ceva trebuie sa primeasca pe loc, si cand viata le arata ca nu e asa se sperie si aleg varianta mai lasa. Iar cand pe langa asta mai vin si stirile care in proportie de 90% sunt despre oameni care se omoara cat mai e pana sa faci pasul?

| Andreea_8014 a răspuns:

Fiecare cu probleme lui.:-(
C'est la vie.
Fiecare au propriile alegeri.
Poate au probleme. iar daca nu.:-J sunt emo.
Si nu pretuiesc ceea ce Dumnezeu le-a dat.sad

Deyutza:*

| andytza a răspuns:

Pentru ca nu au bani sa-si cumpere droguri, iar cei ce au bani prea multi si nu stiu ce sa faca cu ei, incearca sa se sinucida, e la moda cica.Lasand gluma, ideea este ca lumea virtuala si TV sunt singurele cauze care duc la acest gest extrem. Un tanar, fiind singur, avand probleme si neavand pe cineva care sa-l asculte (asta pentru ca parintii sunt mult prea ocupati sa lucreze, sa transpire aducand un ban in casa, prietenii sunt mult prea concentrati sa caute texte de agatat vreo pitzy iar prietenele se preocupa prea tare cu alesul garderobei de mers in club), omul nostru ce face? Deschide Tv`u si ce vede? `Astazi un tanar in varsta de 19 ani s-a sinucis, aruncandu-se de la balcon, nimeni nu stie ce l-a dus pe baiat sa faca acest gest.Vecinii spun ca era un tanar linistit si ca nu deranja pe nimeni, mai ales ca nu iesea prea des din casa(asta pentru ca statea in fata PC`ului ).`Pai cum sa nu-ti vina sa mori cand mai vezi si vreo Simona Sensual care si-a luat a 3a masina de fite, vreo Andreea Banica care castiga 3000 euro/h si tu ca om decent nu esti in stare sa te descurci cu salariul de la o luna la alta? Eu stiu ca in viata suntem 2 categorii de oameni: saraci si bogati dar am ajuns in ultimul hal, daca asta inseamna `am evoluat` il prefer pe tovarasu` Ceausescu, fara suparare!

| alexutzu00791 a răspuns:

Eu n am chef sa mor, poate peste cateva zile, sau poate am sa ma mai gandesc. Tu ai in cap prostii d astea?

| tarziu a răspuns:

Fiindca traiesc pe internet si in televizor, au uitat cum e sa joci un fotbal, sa iesi la o plimbare cu o fata, sa te bucuri de frumusetea naturii in loc sa contribui la mormanele de gunoi de peste tot. Unii chiar nu au ocupatie, nu au hobby'uri. ar fi prea multe de zis pe subiectul acesta

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Ti se pare. Poate sa fie multi care sa ameninte cu sinuciderea, dar nu o vor face.winking

| JesterRO a răspuns:

Pentru ca majoritatea mesajelor din mediul inconjurator, transmise de mass-media sunt coplesitoare pentru un tanar sau o tanara care vrea prea multe de la viata. Multi vor sa fie ceea ce nu sunt si nu pot fi niciodata. Nu au caracterul definit nici macar pe jumatate si ei vor sa fie ca X si ca Y.
E o generatie de rasfatati care se enerveaza din rahaturi insemnificative.
Parintii nu au cum sa fie atat de puternici incat sa aiba si un servici decent si in acelasi timp sa educe copilul, cand copilul ala invata prea repede numai porcarii din care vor altii sa faca profit.

| razvanutzu a răspuns:

Probabil inca un motiv ar fi bine-cunoscuta "love" dar bine inteles dupa cum au spus si ceilalti:problemele in familie, la socala si mai ales intre prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din cauză că duc o viață haotică, nu au echilibru emoțional și clachează.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi tineri isi doresc sa moara pentru ca se simt singuri si pentru ca nimeni nu le intelege modul lor de a privi viata. Viata este destul de grea, dar trebuie sa mergem mai departe chiar daca uneori simtim ca nu mai avem puterea necesara de a mai face un pas in viata...asta este lumea haotica in care traim si in care fiecare lupta pentru un singur lucru : SUPRAVIETUIREA!