| CravataRoz a întrebat:

De ce nu ai voie sa bei alcool (nu e recomandat) daca esti sportiv, daca practici un anumit sport?

Răspuns Câştigător
| eugfch a răspuns:

Alcoolul nu e bun nici pentru cei ce nu practica sport. Iata mai jos cateva motive :
Alcoolul incetineste functionarea celulelor si a organelor, pana cand acestea isi desfasoara activitatea cu mult mai putina eficienta. Mersul impleticit si cazaturile sunt alte cauze ale consumului de alcool. O persoana care consuma prea mult alcool poate adormi sau poate intra in coma.
Marirea in greutate a ficatului. Poate apara la persoanele care consuma zilnic o cantitate mai mare de 30 ml alcool.
Ciroza. Este cea mai grava boala pe care o poate produce consumul de alcool. Apare din cauza consumului excesiv de alcool. Celulele ficatului incep sa moara si se poate ajunge la pierderea ficatului in cazurile cele mai grave. Unele tipuri de ciroze pot fi tratate. Pe langa tratamentul medicamentos, pacientului i se recomanda diferite diete dar si i se interzice cu desavarsire consumul de alcool
Bauturile alcoolice au un efect de inhibare a sistemului nervos central, fapt pentru care incetineste anumite functii: memoria, perceptia vizuala, vorbirea si in final intreaga activitate a organismului.
In primul rand, alcoolul este considerat a fi si un bun diuretic, ceea ce inseamna ca odata consumat sistemtul tau digestiv va actiona mai des. Mersul la baie, in timpul unei competitii sau in timpul unui antrenament nu este tocmai ceea ce-ti doresti.
Consumand alcool, nivelul tau de hidratare va scadea din ce in ce mai tare odata cu efortul fizic depus de tine, ceea ce va impiedica continuitatea exercitiului.
Sportivii n-ar trebui sa consume alcool cu mai putin de 12 ore inainte de concurs sau antrenament deoarece efectele sale diuretice persista chiar si timp de 24 de ore dupa consum.
In al doilea rand, alcoolul interfereaza cu modul in care organismul tau produce energie. Odata patruns in corpul tau, alcoolul nu face altceva decat sa-ti scada nivelul de glicemie, se produca mai putin glucoza, de care tu depinzi in activitatea fizica desfasurata si astfel sa devii din ce in ce mai lent si incet in miscari si cu o rezistenta scazuta la efort.
De asemenea, medicii nutritionisti interzic a se consuma bauturi alcoolice si imediat dupa terminarea atrenamentelor sau competitiei, mai ales daca nu ai consumat destula apa pentru a compensa lichidele eliminate de organism in urma efortului depus.