| Laurretta a întrebat:

De ce nu poti merge la biserica in timpul menstruatie?

Răspuns Câştigător
| Diddy a răspuns:

Ai voie sa mergi, doar ca n`ai voie sa saruti icoanele, sa te aproprii de vesmintele preotului. De ce? Totul porneste de la ideea ca intr-o biserica in care a curs sange nu se mai poate sluji.De aceea, mai demult, cand nu existau ob-uri si absorbante, femeile nu aveau voie in timpul menstruatiei sa intre in biserica pentru a nu exista riscul de a picura pe jos sange.

14 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cine spune ca nu poti?

| flower_3416 a răspuns:

Buna,nu stiu cine sau de unde ai auzit tu asemenea lucruri insa e total gresit...happy se poate merge la biserica oricand ai tu nevoie si chef.

| alexandra199711812 a răspuns:

Poti merge, dar doar sa nu saruti iconele pentru ca nu e bine dar poti merge

| Marcela a răspuns:

^pentru ca se spune ca acel sange este spurcat happy

| Dia a răspuns:

Asta e la ortodoxi... La penticostali poti merge, doar ca nu ai voie sa iei Cina Domnului, atat.

| RupaAliosa a răspuns (pentru Dia):

Curios că eu sunt Batist și prietenul meu este Diacon Penticostal, eu am zis din cunoștință mea că femeia la menstruație nu are voie sa ia cina.Din contra prietenul penticostal zice că da și i-am zis daca faci sex cu soția și adoua zi trebuie sa iei cina o iei, a zis da din păcate Diaconul penticostal nu înțelege deosebirea dintre sfânt și om care trebuie sa se sfințească,

| Andreea1795 a răspuns:

Am citit undeva si cred ca asta e singura explicatie : "pentru ca in biserica nu e permis sa curga sange; si nu e vb doar de femeile in acea situatie ci de oricine altcineva care ar putea sangera dintr.un motiv sau altul ". Probabil ca e o superstietie sau ceva de genul asta. Depinde si de biserica si de persoana care iti spune. In special, multi oameni sunt superstitiosi. Pana la urma nu cred ca este un pacat atat de mare.winking

| Andreea1795 a răspuns:

Deci pana la urma care e raspunsul?

| smile21 a răspuns:

Poti merge nu iti face grijiwinking si eu m-am dus de multe ori si fiind pe stop se spune ca nu e bine sa mergi din cauza ca inainte nu existau tampoane si asa si femeile patau prin bisericawinking deci poti merge nu este pacat

| pisy_9676 a răspuns:

Deoarece femeia a fost prima care a pacatiut si in asa fel a pedepsito Dumnezeu

| Nirvanista a răspuns:

DEfapt poti.Mi-am intrebat eu profesoara de religie.Dar nai voie sa rte impartasesti pentru ca iti curge sange din corp.si e pacat daca te-ai impartasit.Deci pe scrut ai voiewinking

| bibimica98 a răspuns:

Pai, ai voie. Doar sa nu saruti icoanele, sa te impartasesti sau sa te spovedesti. Sunt mai multe povesti legate de chestia asta. Una din ele era ca Dumnezeu a pedepsit-o pe Eva pentru ca nu L-a ascultat, iar sangele care ii curce este spurcat si reprezinta sangele diavolului... asta ne-a spus profu' de religie ( este preot). fundita? puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece este pacat sa mergi la biserica daca esti la menstruatie, am citit intr-o carte religioasa

| Alișa00000000000 a răspuns:

Ai voie sa te duci dar nu ai voie sa atingi obiectele sfinte sau sa le saruti:*. paste fericit