| KateMiddleton a întrebat:

De ce oamenii deseneaza inima(stim toti cum arata cu adevarat)asa dragut si copilaresc,de ce cred ca dragostea vine din inima cand de fapt e o afectiune mentala? De ce atunci nu reprezentam stomacul sb forme de stelute, sau ficatul sub forma de elefantel? Cineva ma ajuta?

Răspuns Câştigător
| 22SWAG22 a răspuns:

Semnul ''inima'', reprezinta dragostea, asa cum semnele de circulatie reprezinta ceva, nu trebuie ca inima sa fie corecta din punct de vede anatomic, este doar un semn care reprezinta iubirea.

1 răspuns:
| MenInShadow a răspuns:

Am citit mai demult un fel de... nu studiu, dar un mic articol, in care scria si ca inima a fost dat ca simbol al dragostei acum mult timp, cand stiinta nu avansase foarte mult, dintr-un motiv destul de simplu.
Se stie ca atunci cand ti-e frica, atunci cand te emotionezi, cand esti fericit, sau energic, inima iti bate mai puternic.
Acest lucru i-a facut pe oameni sa creada, ca bataile acelea rapide si puternici ale inimii, reprezinta dragostea, pentru ca atunci cand suntem cu persoana iubita, inima ne bate mai repede.
Dar nu lua asta ca pe un lucru adevarat, adica da, asa a fost inainte, dar apoi stiinta a evoluat, insa chestia cu inima, a ramas doar un simbol pentru cei ce iubesc.