| NAdrian a întrebat:

De ce ora are 60 de minute exista o explicatie? fundalaughing

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa s-a inventat sa fie 60 de min intr-o ora explicatie e dar e complicata

| Psihiatra a răspuns:

Pentru ca asa s`a hotarat internatzional.Nu ar fi ciudat ca in Romania sa fie 60 minute, in Ungaria 20 de minute, in Anglia 75 minute, etc.Asha s`a impartzit ora ca sa nu fie probleme. O zi buna happy

| thegreatgatsby a răspuns:

Ca asa e.

| Tigrilă a răspuns:

Cum spune dirigu meu, Omul prost se cunoaste după cum pune intrebarea!

| vazelin a răspuns:

Pentru ca asa s-a stabilit o "unitate de masura"... la fel cum un cerc are 360 grade... putea sa aiba 400, 500 oricat la fel si la ceas putea sa aiba 100 minute o ora dar asa s-a stabilit!

| Sucre a răspuns:

Pentru ca are 3. 600 de secunde...

| LeoMajor a răspuns:

Cel mai simplu răspuns este pentru că ai 12 falange pe degetele cu 3 falange (adică fără degetul opozabil).

În cele ce urmează, vom vedea un răspuns mai complex și mai educat.

Conform wiki "Sistemul sexagesimal este un sistem de numerație pozițional, având baza 60. "

Mai departe vedem că: "60 este un număr extrem compus superior, având 12 divizori: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 și 60, dintre care 2, 3 și 5 sunt numere prime. Cu așa de mulți divizori, multe fracții sexagesimale sunt simple. De exemplu o oră poate fi divizată în părți de 30', 20', 15', 12', 10', 6', 5', 4', 3', 2' și 1'. 60 este cel mai mic număr divizibil cu toate numerele de la 1 la 6, adică este cel mai mic multiplu comun al lui 1, 2, 3, 4, 5 și 6. "

Și mai departe, citând tot din wiki: "Definiția secundei a fost inițial legată de perioada de rotație a Pământului în jurul propriei axe, prin împărțirea unei zile solare medii în 24 de ore, a fiecărei ore în 60 de minute, și a fiecărui minut în 60 de secunde. Acest mod de definire a fost suficient de precis până când au apărut ceasuri mai exacte care au dovedit că rotația Pământului nu are o perioadă constantă."

P.S.: Știu că vin "târliu" cu acest răspuns, dar poate va ajuta pe cineva cândva (poate pe mine, cine știe...).