| bbibbi a întrebat:

De ce populatia bastinasa din regiunile desertice se imbraca in alb iar casele sunt de culori deschise? FundaVOT!

Răspuns Câştigător
| Flaphya a răspuns:

Populatia bastinasa din regiunile desertice se imbraca in alb iar casele lor sunt de culori deschise dotorita faptului ca in aceasta zona desertica climatul tropical desertic este unul mai putin favorabil, in aceasta zona razele soarelui cazand relativ perpendicular pe Pamant.
Astfel, culorile inchise absorb puternic radiaţia infraroşie, oamenii ferindu-se de acestea. Este vorba de caldura care este generata.
In concluzie locuitorii acestor zone evita culorile inchise, imbracandu-se in alb pentru a evita caldura.

| Darius_DaryUs_1987 a răspuns (pentru Flaphya):

Corect! De la mine Ai un 10!

3 răspunsuri:
| mssch a răspuns:

Culorile deschise resping razele soarelui.
Prin antiteza, culorile inchise atrag razele soarelui.

| Katiyusha a răspuns:

Sunt mai mult ca sigură că există o corelație între gradul mare de atracție de căldură a hainelor închise la culoare, de unde se poate deduce simplu că datorită căldurii solare excesive, populația din deșert va căuta să se înconjoare cu obiecte de culori deschise, cum ar fi albul, care nu se 'încing' la soare.