| NewChangeSociety a întrebat:

De ce se pune o presiune atât de mare pe adolescenții din ziua de azi? De exemplu, părinții le indică copiilor viitorul, cum ar fi că, dacă nu iei nota 10 și nu intri la medicină, te dau afară din casă sau mai știu eu ce. Este plin de adolescenți cu probleme care merg la psiholog. Viața nu trebuie trăită în chin și stres în fiecare zi, cu gândul la viitor, vei uita să trăiești. Te chinui ani de zile la școală, la liceu, la facultate, înveți și muncești pe rupte, și apoi, când să trăiești și tu bine, vine sfârșitul lumii. Nu știi ce va fi ziua de mâine. Nu știe nimeni. Așa că de ce atâta preocupare pentru viitor? Viața trebuie să fie trăită pentru a te simți bine, pentru a te distra; asta ar trebui să facă un părinte. Societatea trebuie schimbată din temelii dacă vrem o societate care să prospere.

2 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Din totdeauna parintii au pus presiune pe copii pentru ca au impresia ca stiu ce e mai bine pentru ei, din moment ce au experienta de viata.
Cand esti adolescent nu stii cu ce se mananca viata.
Daca simti ca nu mai poti cere si tu ajutor si ai incredere ca in curand vei deveni major si vei putea sa iei propriile decizii

| AndaAlexandra a răspuns:

Și dacă nu vine sfârșitul lumii? Ce vei face cu viața ta atunci, când te trezești că nu mai poți face nimic cu ea?
Da, sunt de părere că trebuie să te distrezi, să ai timp liber in care sa poți face ce vrei tu, să explorezi lumea, dar în același timp ai nevoie de o normalitate, de un drum pe care să îl urmezi.
Tinerii din ziua de astăzi se bazează că pot munci orice și fără școală. Nu este așa. Cei care reușesc să facă asta sunt puțini.
Cât despre părinți, eu zic că e bine că fac asta. Părintele e preocupat de viitorul copilului său pentru că știu ce ii așteaptă.
Viitorul adultului responsabil incepe de pe băncile școlii.