| Robert5678 a întrebat:

De ce sunt oglinzile atat de mult asociate cu lucruri demonice, superstitii, fantome, etc? Mai ales in cultul popular?

Răspuns Câştigător
| Christinne a răspuns:

Superstitiile in legatura cu oglinzile si asocierea lor cu demonii exista inca din Antichitate(eu am studiat indeaproape chestia asta, pentru ca ma fascineazatongue ) De ce? Pt ca oamenii au considerat pe vremea aceea ca e un lucru magic la mijloc faptul ca infatiseara se poate reflecta, ei considerau ca oglinda dubleaza personalitatea, ba mai multe, ca ar fi o poarta intre doua lumi. Insa lucruri concrete sa ti se poata raspunde la intrebare nu exista... Nu se stie exact de ce oglinda ia parte la atatea superstitii si lucruri rele tongue

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Oglinda a stârnit interesul, de-a lungul timpului, nu numai a oamenilor obişnuiţi ci şi a oamenilor de ştiinţă.
Se bănuieşte că oglinda în sine ar avea capacitatea de a înmagazina informaţii. De câţiva ani buni oameni de ştiinţă încearcă modalităţi prin care ar putea fi cândva accesate aceste posibile, dar deocamdată ipotetice "baze de date- oglinzile ".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Unele legende vorbesc despre faptul că oglinda poate arăta nu numai chipul celui care se priveşte în ea ci şi sufletul, adevărata sa natură.
Pe de altă parte, în aceiaşi perioadă în care se credea asta, se credea şi că există demoni, fantome, vampiri, balauri, etc. etc. şi se considera că oglinda era acea care putea indica asta şi, coroborat cu credinţa că oglinda înmagazinează informaţii (sau este poartă între două "tărâmuri") se credea că în toate oglinzile este prins măcar un demon sau se poate comunica cu o fiinţă dintr-altă parte.

Sănătate.

| Veve :X a răspuns:

Sunt foarte multe superstiti legate de oghinzi : copii sub 1 an nu au voie sa se priveasca in oglinda pentru ca se pot deochea singuri; dupa apusul soarelui nu este bine sa te privesti in oglinda, mai ales daca aceasta se afla langa usa de la camera sau de la intarare; atunci cand moare cineva se spune ca toate oglinzile din casa trebuie acoprite, in caz contrar sufletul celui mort poate intra in oglinda si cei care vor privi oglinda nu vor mai avea liniste; nu este bine sa te uiti in oglinda seara, pe intuneric pentru ca ti se pot infatisa in spate demoni sau alte spirite rele.

toate aceste lucruri le stiu de cand eram mica, de la bunicii mei, care sunt foarte superstitiosi. aceste lucrui nu sunt neaparat adevarat, poate sunt mituri sau poate sunt adevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca aceste superstitii sunt aduse la cunostinta de catre oameni invarsta care vor sa sperie copii