| klaus2732 a întrebat:

De ce sunt suparat chiar daca iau note destul de bunicele? Sunt in clasa a 7-A si imi e frica de engleza si de matematica. La engleza imi este frica de doamna profesoara deoarece as putea spune ceva gresit si ar spune ca as pune doar aberatii si prostii..Am lipsit de la cateva ore din cauza problemei cu spatele pe care o am si am fost la exercitii si din cauza asta am pierdut niste lectii si nimeni nu mi le-a explicat, dar le-am luat de la colegi...

Răspuns Câştigător
| KorePandorica a răspuns:

Bună! Să știi că pe internet găsești foarte multe site-uri, videoclipuri, bloguri care au ca scop să te învețe engleza și multe alte limbi. Știu că e mai ușor să înveți în clasă și e mai ușor când îți explică un profesor, dar poți deveni autodidact. Deși am avut profesori buni la engleză, răbdători, care au repetat și repetat din nou ca noi să înțelegem, cam tot ce știu e învățat de pe internet. Și cam tot prin clasa 7-A am început să o învăț din plăcere, nu mă pricepeam deloc înainte și îmi era rușine să răspund cum îți e și ție. Deci, dacă colegii nu vor să te ajute, iar profesoara nu poate să recapituleze rapid ce ai pierdut, pentru că întradevăr, e dificil să recapitulezi pentru un singur elev. Trebuie să înveți singur. Cel mai dificil e cu gramatica, dar nu e bau-bau. Repetând aceleași exerciții, ajungi să le reții. Apoi devine plăcut. Înveți cuvinte multe, asculți melodii în engleză și încep să aibă sens, te uiți la un film, serial, desene în engleză și înțelegi subtitrarea și poate 2-3 cuvinte fără subtitrarea în engleză. Treptat intri într-o lume nouă și ai mai multe deschideri. Mai ai puțin și se termină și clasa asta. Deci acum nu mai poți face foarte multe, decât să tocești lecțiile date de colegi, DAR de acum încolo poți să te pregătești și singur. O să te ajute la liceu, o să te ajute în viață și e o investiție timpul ăsta pe care îl acorzi învățatului. La matematică, păi.și mie mi-a fost frică pentru că inclinațiile mele se orientau în alte direcții. Deci învață cât poți, dă tot ce poți și nu fii dezamăgit de rezultate. Poate nu e chemarea ta. Până la urmă de asta avem așa de multe materii în școală. Eventual vezi care rezonează cu tine și care nu. Mult succes!