| giulia_6563 a întrebat:

De ce tineri din ziua de astazi nu mai cred in dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Gexu a răspuns:

Pentru ca ei nu sunt in stare in primul rand sa dea o definitie cuvantului religie, crestinism! Pentru unii dumnezeu nici nu exista si in unele momente (la greu) ii auzibig grinOAMNE AJUTA! Da? Oare nu le este jena sa ceara ajutor cand nu au fc nimic pentru acel ajutor?thinking

16 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

De ce-as crede?

kratos
| kratos a răspuns:

Pentru ca nu au avut educatia pentru a crede in Dumnezeu.

| juniper a răspuns:

Pentru ca nu au fost educati in felul asta si din cauza "smecheriei", ei cred ca nu e "cool" sa faci ce trebuie.

| daniDeeDee a răspuns:

Eu cred în Dumnezeu.

| Parintele a răspuns:

S-au desteptat!

| Orannginna a răspuns:

Fiecare este crescut intr'un mod diferit si fiecaruia i se cultiva altfel in sanul familiei credinta si teama de Dumnezeu. Este alegerea fiecaruia in ce sa creada si in ce nu, este destul de greu sa convingi pe cineva sa se increada in "ceva/cineva" care in mentalitatea lui nu are ce cauta. Si poate si pentru ca viata de azi nu e la fel ca cea de ieri si totul pare nedrept.

| pisoias29 a răspuns:

Am observat si eu acest lucru si se intampla din ce in ce mai des la adolescentii din zilele noastre...am cunoscut chiar acum o saptamana si ceva un baiat caruia i-a murit cel mai bun prieten care avea 50 si ceva de ani [dumnezeu sa il odihneasca in pace] si cu care a stat cat a fost mic...eh dupa moartea acestui prieten acesta nu mai crede in Dumnezeu, l-am luat la mitropolie cu mine si nici macar in curte nu a vrut sa intre, in fine. Cert este ca dumnezeu ne ingreuneaza drumul vietii cu piedici ca astea numai pentru a ne face sa deschidem ochii sa privim realitatea in fata, sa ne maturizam. Si mai sunt unii care se roaga si mai dau pe la biserica numai cand au nevoie de ceva happy asa nu vor primi nimic trebuie sa avem incredere in dumnezeu neconditionat

| hugo a răspuns:

Daca te uiti in jurul tau...iti dai seama cu siguranta ca dumnezeu doarme...cum spunea si SoftCristi, dc as crede? Ma ajuta cu ceva?confused

| TipulVerde a răspuns:

Pentru ca asa vor ei

| Gexu a răspuns:

Nu am vazut asa ceva in viata mea!

Cum sa nu crezi in Dumnezeu? Frate nu vreau sa insir aici lucrurile care ma fac sa cred in Dumnezeu pentru ca sunt nenumarate dar cei care nu cred in Dumnezeu mai bine puneti mana pe o carte de religie si documentati.va macar un pic si veti ajunge la concluzia ca traiti degeaba pe pamantul asta daca nu credeti in Dumnezeu. El hotaraste cine se naste si cine moare asa ca pentru un moment multumi. tii ca sunteti in viata!

| betti a răspuns:

Nu toti. Eu de exemplu sint credincioasa.

| madDa_1471 a răspuns:

Pentru ca sunt prosti?rolling on the floor ei nu cred in Dumnezeu da ii cer ajutorul no talking

| Morphix a răspuns:

Pai pentru ca societatea asta e de asa natura.de obicei credem in ceva care ne aduce beneficii. cei care nu au o educatie pentru a crede in D-zeu nu o sa creada pentru ca asta tine de cei 7 ani de acasa.Sunt tineri care cred in D-zeu nu poti sa generalizezi si sa spui ca nu crede niciunul dar multi nu sunt. poate ca nu i'ai intalnit tu inca. Oricum padure fara uscaciuni nu exista iar cei cu credinta sunt mai putini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au progresat...

| adriandr a răspuns:

De obicei nu e bine sa spui ca tineri nu mai cred in Dumnezeu. eu zic ca toti credem in afara de atei. Pt iubesc_un_inger. tu crezi ca poti da definitia la religie sau la crestinism? Oare crestini nu sunt si musulmanii si cei ce cred in Budha? practic si ei se inchina unui singur creator numai ca o fac in stilul lor. Giulia eu sunt ortodox eu nu stiu ce religie ai tu. dar daca esti cumva ortodoxa si zici ca u mai crezi in Dumnezeu intreaba-te cate din obiceiurile biserici ortodoxe cunosti. oare respectarea acestor obiceiuri nu face parte din credinta noastra. Uite ce, eu cred in Dumnezeu de bine de rau stiu si multe obiceiuri ale biserici mele poate si pentru ca stau la tara, bine greseala mea e ca nu merg la biserica asa cum ar trebui, insa cred in Dumnezeu cu sufletu si nu cred ca ar trebui sa demonstrez intregi lumi ca eu cred in Dumnezeu fiecare crede in felul lui. Insa u ai deschis un subiect ce nu se poate incheia in cateva randuri. despre credinta si Dumnezeu nu se poate scrie doar o pagina ci mii, oricum ai felicitarile mele pentru intrebare.

| eleonorr a răspuns:

Pentru ca majoritatea oamenilor sunt dezamagiti de ce li se intampla in jur, si tind sa creada ca nu exista, dar gresesc. zbyee. pop