| romeo78 a întrebat:

De ce, tinerii ajung sa consume etnobotanice?
De ce, tinerii ajung sa bea, fumeze, drogheze?
De ce, tinerii au ajuns de neinteles?
De ce, nimeni nu ii ajuta, sincer, pe tineri?
De ce, fetele isi incep activitatea sexuala atata de devreme?

Răspuns Câştigător
| MarianaMadu a răspuns:

Tinerii ajung sa consume etnobotanice, sa bea,sa fumeze,sa se drogheze din cauza ca au unele probleme(s-au despartit,nu sunt parintii langa ei etc), pentru a se "da mari", pentru a intra in unele grupuri cool sau pur si simplu pentru "a fi la moda".

Nu au ajuns de neinteles...daca stai sa ii asculti iti vei da seama ca au motive, unele stupide, dar au. Unii fac asta din cauza depresiei in care sunt datorita faptului ca nu au parinti sau simt ca nu sunt iubiti.

Nu ii ajuta nimeni pe tineri pentru ca nu are cine laughing sincer acum... daca un tinar nu se duce la vreun specialist nu sta nimeni sa "urmareasca"fiecare miscare a lor.Si chiar daca ar exista mai multe centre sau alte chestii de genul asta, daca un tanar vrea sa faca asta nu are nimmeni ce sa ii faca.

Fetele isi incep viata sexuala atat de devreme din dorinta de ceva nou,din cauza faptului ca in timpul copilariei au fost tinute"prea acasa",ca sa zic asa,iar cand "ies in lume"li se pare ceva intetresant sau, din contra, pentru ca nu au avut de la cine sa invete ce e bine si ce nu.

sper ca te-am ajutat cu cevahappy

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna! Mai nou, tinerii inca de "tineri" se confrunta cu multe probleme. MAi nou, rare sunt relatiile serioase, adica relatiile care dureaza mai mult de un an. AStfel, desi uneori ajung acesti "tineri" sa-si gaseasca o persoana potrivita, pe care s-o iubesasca cu adevarat, in scena apar niste "persoanje negative" care nu se stie din ce cauza isi "baga coada" in relatia lor. Astfel, odata pierduta acesti tineri, ajung intr-o trauma, in aceasti timp incepand sa consume tigari, etnobotanice si sa bea. Chiar din aceste fapte, sa uite necazurile pe care le au.
Cred ca, desi parintii incearca sa ii ajute pe tineri, ori tinerii nu-i lasa, ori parintii la cea mai mica respingere ii lasa de capul lor, ori nu reusesc sa inteleaga cu adevarat prin ce trec, adica altele sunt vremurile de acum fata de vremurile cand parintii nostri erau tineri.
Fetele, mai nou cauta doar placere trupeasca, nu se mai gandesc ca de fapt o relatie cu un baiat ar insemna pregatirea pentru a intemeia o familie cu el. Ele pac, sunt cu un baiat acolo de cateva saptamani, o luna si gata, isi incep activitatea sexuala cu el
E destul de rau ce se intampla in zilele noastre, din pacate nu prea avem cum sa schimbam ce se intampla!

| DeEAஐ a răspuns:

Toate asteaaaaaaa! dar absolut toate se datoreaza anturajului,curiozitatii si naturii! ca doar de aia ne-a lasat Dumnezeu copii,adolescenti,maturi si batrani, ca sa trecem prin toate! asta e lumea in care traim! nu autoritatile sau ce sti eu cine ar trebui sa ingrijeasca de tineri!
toate viciurile si chiar si inceperea vietii sexuale se datoreaza unuor alegri proprii de care nu e raspunzator nimeni! poate doar parintii carora exagereaza cu ele! mda, ...parerea mea!

| CandyTetris a răspuns:

De prosti, de needucati, de saracie.

| Tinna22 a răspuns:

Pentru ca poate au probleme in familie...si fetele nu mai au aceea afectiune din partea parintilor si cauta la un baiattongue

| MihaiN1 a răspuns:

Totul s-a schimbat, cum spun unii ''ne-am modernizat''.

Lumea nu mai e si nu o sa mai fie cum a fost odata, asta e, trebuie sa ne impacam cu ideea.

Totul e invers, mai ales in Romania!

| A12NDRA a răspuns:

1si 2.Pentru ai relaxa si ai scapa de griji, probleme.
3.Pentru ca ei se fac singuri de neinteles, fac lucruri foarte ciudate vazute prin filme sau au invatat de la altii mai mari.Si pentru ca se cred din ce in ce mai smecheri, si vor foarte mult sa se dea mari cu ceea ce fac.
4.Pentru ca multi nu au ce sa faca, poate decat sa ii inchida intr-un spital de nebuni findca numai acolo pot ajunge daca omoara pe cineva doar din placere.
5. Cele mai multe sunt ori fortate de parteneri, ori partenerii le-au zis cine stie ce chestii ca sa le indruge, ori ca sa vada cum e.Sunt mai multe explicatii.
Sper ca te-am ajutat.

| iamaprincess a răspuns:

Pai in primul rand cred ca ajung sa consume etnobotanice pentru ca sunt foarte curiosi si datorita celor din jurul lor care de multe ori ii indeamna la rele, aici ma refer la presupusii prieteni care au intentii ascunse. Ei ajung sa bea din diferite motive: fie ca asa au vazut acasa sau vor sa incerce si ei sau sa vada cat de departe pot ajunge si bineinteles pentru a se lauda prietenilor cu minunata fapta savarsita. Tinerii au ajuns de neinteles deoarece persoanele care au copilarit la tara sau ma rog in alte vremuri(Acum 10-20 de ani sau mai mult) nu concep asa ceva adica ei probabil la 13 ani se bucurau de viata,petreceau timpul in aer liber,traind sanatos in shimb tinerii din ziua de azi sunt prea preocupati sa mearga in cluburi,sa bea,sa se drogheze. Nimeni nu ii ajuta pe tineri deoarece nu le pasa. De ce sa le pese de niste copii care au luat-o pe o cale gresita cand asta nu ii afecteaza cu nimic? Cat despre fete,odata ce se indragostesc se lasa purtate de val si majoritatea baietilor profita de asta spunandu-le ca daca nu isi incep activitatea sexuala cu ei nu ii iubesc,iar ele orbite de dragoste cedeaza; renunta la inocenta, la puritate.
Ma bucur ca totusi mai sunt persoane carora le pasa de vietile tinerilor; de ce se intampla in lumea asta in care tentatile sunt mari, poate prea mari.
O zi buna!

| Ramona4you a răspuns:

Pai noi tinerii am ajuns sa fumam si d-astea pentru ca exista si pentru ca vrem sa traim experiente noi si pentru ca in Romania sunt legale si laindemana oricui si am ajuns de neinteles deoarece parintii si lumea nu ne inteleg cu toate ideile noastre si "nebuniile" noastre sa zic asa pentru ca pe vremea lor(a parintilor) era altceva si fetele isi incep viata sexuala devreme deoarece unele considera ca este rusine sa fii virgina. Asta este parerea mea, dar cati ani ai/aveti ca obs ca sunteti adult in poza de mai sus su dc va intereseaza toate lucrurile astea?

| Licuriici a răspuns:

Pentru ca nimanui nu le pasa de ei oh go on

| Elii a răspuns:

1. Din curiozitate, apoi de placere, neavand ce face cu banii.Etc.
2. Sa se descarce... probleme cu familia, sau prietena/u.
... Sau anturajul... Grupul de prieteni. Etc.
3. thinking
4. Fiindk nu le pasa... Si pe deoparte au cum si pe deoparte nu au cum sa.i ajute.
5. Grupul de prietene(probabil prietena cea mai buna.sau o oarecare pritena si.a inceput viata sexuala...si i.a placut, si i.a zis ca e placut.etc.si din curiozitate isi incep viata sexuala), fiindca isi iubeste prietenul prea mult si acesta ii va da papucii daca nu o fac. Etc.
Sunt foarte multe raspunsuri. :-d.