| FeliciaStc a întrebat:

De ce toată lumea își bate joc de mine? sad pur și simplu simt ca nimeni nu ma tratează așa cum merit, nici măcar iubitul meu. Eu am un suflet foarte bun și încerc sa ajut pe toată lumea macat atât cât pot și sa le fac pe plac mai ales celor apropiați, dar nu primesc aceleași lucruri. Sora mea este o scorpie și o egoista și e cea mai iubita și de părinți, și de iubitul ei, de toată lumea. Pe mine ma iau toți la mișto și nu ma iubește nimeni sad poate doar mama și tata... prietenele mele s-au măritat toate, și-au făcut o familie sau au relații care merg foarte bine, eu le-am ajutat enorm pe ele in trecut, le-am fost alături când sufereau după foștii iubiți, ma sunau și plângeau la telefon și eu stateam sa le ascult și sa le liniștesc chiar dacă îmi era somn, iar acum când sufăr eu nu e niciuna lângă mine, nu ma mai caută niciuna acum ca nu mai au nevoie de nimic de la mine parca nici nu mai exist pentru ele. Am încercat sa îmi fac prieteni noi, dar fiind mai timida și introvertită îmi este foarte greu, nici nu prea vorbesc și toți fac mișto de mine din cauza asta. Nici iubitul meu nu cred ca ma mai iubește. Părinții lui nu ma plac nici ei, toți au ceva cu mine și nu am greșit cu nimic. Și nu sunt deloc urâta sau respingătoare, sunt o fata normala chiar drăguța ma consider. Problema mea este ca sunt prea slaba de înger și toți ma iau de fraiera. Mama nici nu suporta sa vorbească cu mine, spune ca sunt prea fraiera și de asta ma ia lumea de proasta, sa vin sa vorbesc cu ea când imi revin cu picioarele pe pământ ca ea nu suporta fraierii. Ea este o femeie foarte puternica și deșteaptă as vrea sa fiu ca ea dar nu știu cum. Uneori plâng nopțile in perna și tot ce fac atunci când ma deranjeaza cineva este sa plâng, nu pot sa ma cert, nu știu sa vorbesc, nu știu sa îmi fac dreptate, nu pot sa fiu tare in gura, nu pot sa zic un argument chiar dacă am o gramada, pur și simplu ma ia plansul și nu pot vorbi. Ce sa fac sa nu mai fiu așa? Cum ma pot schimba?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

E alegerea ta cat de multe le permiti celor din preajma ta sa obtina de la tine.
Poate nu iti alegi familia, insa iti poti alege prietenii.

Ei bine, tu, de-a lungul timpului ti-ai ales anturajul gresit.
Sau cel putin ai avut asa, un anturaj care te-a tinut pe aproape, in caz de are nevoie de tine.

Asta este, esti, sau, ai fost o persoana naiva, poate de asta si mama ta te mai "critica" in felul acesta, bine, probabil vrea sa te ambitioneze sa faci o schimbare, insa cel mai probabil criticele de genul nu te ajuta.

Sincer, in cazul tau, tind sa cred ca situatia sta destul de nasol.
Nu ca ar fi fara scapare sau ceva de genu, ci mai mult ca nu tine tocmai de tine.
Mai exact, tu in momentul de fata esti inconjurata de persoane toxice, atat de la iubit, cat si de la familie.
Iubitul profita de naivitatea ta, familia nu poate sa te ajute cu adevarat.

Tu ar trebui sa cunosti alte persoane, persoane care sa te ajute sa evoluezi cu adevarat, tu ca persoana.
Persoane care sa te ajute sa-ti construiesti increderea de sine.
Sa te ghideze pe scurt.
Pare simplu dar e mai greu decat pare laughing

Persoanele de genul sunt rare...

PS: E ciudat, cred ca esti una dintre singurele persoane la care as vrea sa le dau mai multe sfaturi, dar pur si simplu ceva nu ma lasa...

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici iubitul meu nu cred ca ma mai iubește.
Știi ce spune Isus? Să-ți fie ție după credința ta. Dacă nu te mai, este pentru că tu crezi asta.
Cum ma pot schimba? Ca să te poți schimba, în primul rând trebuie să crezi că poți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cineva care te iubeste si care si-a dat viata pentru tine acum 2000 de ani. Pentru El toate aceste slabiciuni, in mâna lui devin o arma foarte puternica.

Crede-ma ca am trecut si eu prin asta. Am fumat iarba o gramada de timp ca sa fiu "mai puternica" si mi-am dat seama ca era doar o iluzie atunci cand m-am intalnit cu adevarata putere pe care o gasesti numai si numai in Domnul Isus.

Pentru ca in biblie zice ca "El a ales lucrurile slabe ale lumii ca sa le faca de rusine pe cele tari"

Si în alt loc scrie:

"Și El mi-a zis: „Harul Meu îţi este de ajuns, căci puterea Mea în slăbiciune este făcută desăvârșită." Deci mă voi lăuda mult mai bucuros cu slăbiciunile mele, pentru ca puterea lui Hristos să rămână în mine. De aceea simt plăcere în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare."

Stiu ca tu nu înțelegi inca toate acestea dar daca vrei macar sa crezi ca este asa, roaga-te si spune "Doamne Isus vreau sa cunosc mai mult din lucrurile tale" si El te va invata.

Asta e singurul, dar singurul mot prin care vei putea sa prinzi adevarata putere.
Restul sunt doar minciuni si iluzii, vei ajunge inapoi de unde ai plecat daca nu o iei pe drumul cel bun.

Mama ta chiar daca pare puternică, nu are adevarata putere. Adevarata putere care locuieste in Dumnezeu prin Domnul Isus nu s-a descoperit prin dragoste. Dragostea pe care a avut-o Dumnezeu fata de noi pentru ca ne-a salvat.
Atata timp cat ea nu te incurajeaza, nu te ridica din dragoste fata de copilul ei, puterea ei este una falsa. Nu iti dori o astfel de putere care izvorăște mai mult din răutate. Te transforma in ceva ce nu vrei sa fii, tot vei plange, doar ca din alte motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CORECȚIE*
Adevarata putere care locuieste in Dumnezeu prin Domnul Isus NI* s-a descoperit prin dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte multe subiecte deschise in aceasta intrebare.
Dar daca incepi prin a avea incredere in tine poti face ordine in viata ta.

| AlexValentinn a răspuns:

Nu crezi ca e momentu sa schimbi atitudinea, nu vezi ca sunt putini oameni care chiar merita sa ii ajuti din inima si nu din interes? Parerea mea e ca ai atitudinea gresita, adica e foarte bine ca ajuti, dar ajuta numai daca pe tine nu te dezavantajeaza sau cand ajuti trebuie sa ajuti din inima, eu stiu sentimentu sa ajuti lumea si nu stiu ce si dupa aia cand ai nevoie de ajutor nu te baga nimeni in seama. Repet, de acum incolo cand vrei sa sfatuiesti/ajuti/sa fii langa cineva aproape fa-o din inima, fa-o ca asa simti tu sa faci, ca daca o faci numai cu speranta ca si ei te vor ajuta cand vei avea nevoie sau vor fi langa tine ramai cu rani adanci pe suflet si foarte dezamagita. Daca ajuti ca asa simti tu inseamna ca ajuti fara ca sa astepti sa primesti inapoi si atunci nu vei mai fi dezamagita si suparata ca nu ti se intoarce, cand ajuti pe cineva nu trebuie sa o faci in speranta ca vei primi inapoi ajutorul. Invata sa te respecti un pic mai mult pe tine insuti, constientizeaza ca meriti mai mult, constientizeaza ca in primul rand trebuie sa iti fie bine si apoi daca mai poti sa ajuti sa le fie si altora, nu mereu sa te pui pe locul 2 si pe cei din jurul tau pe locul 1, gandeste-te daca tu nu te respecti cum sa ai pretentia sa te respecte si ceilalti? Repet, ai atitudinea gresita, schimba modul de a gandi si de a actiona si vezi ce rezultate vei obtine, cu siguranta ca daca actionezi la fel nu vei avea rezultate diferite. Nimeni nu o sa faca schimbarea asta pentru tine, nu astepta sa vina alti oameni sa iti salte moralu, stima de sine, sa te faca mai fericita, tu trebuie sa iei atitudine si sa nu mai induri.