| anonim_4396 a întrebat:

De ce trăim?
Se întâmpla prea multe în lume, ce rost are viata?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, dar tu ai salvat viața unui animăluț. Ajuți animalele si oamenii! Și te întrebi ce rost ai pe lume?! Ai! Nimic nu ia naștere degeaba, fără rost! Lumea chiar are nevoie de oameni miloși ca tine, nu doar de monștri cu chip uman!
Un rost al tău e să-ți bucuri părinții cu simpla ta prezență. Un alt rost e că... uite, câte un animaluț necăjit are nevoie de tine să-l mai salvezi de la moarte, de le vreun chin, să te infurii când vezi că se calca peste ele ca peste niște cadavre vii! Nu te schimba, rămâi același! Schimbarea te va transforma într-un om fără suflet!

23 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Adica sa iL iubim, si daca iL iubim iL ascultam.
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

| Cosmin86 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Stii ca nu mai suntem in evul mediu, nu?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai conteaza in ce ev mediu traim? important e daca suntem in regula cu Dumnezeu!
Angelica Testimony: MICHEAL JACKSON, SELENA and KIDS in HELL!
https://www.youtube.com/watch?v=LqwgVo33dyA

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.divinerevelations.info/....../index.htm

Pregateste-te sa iti intalnesti Dumnezeul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Divine relevations? Site de 2 bani, il stiu.

Ce parere ai despre asta :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

S-a cam dus teoria ca "doar dzeu da viata" :))

Sa nu mai zic de biblie, care e demonstrata stiintific ca e o porcarie.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e site, e adevarat. Fie ca crezi fie ca nu:
biblia (Cuv Lui Dumnezeu sune clar)
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27.
Despre sfintenie fara de care NIMENI nu va putea sa vada pe Dumnezeu + Cine e Dumnezeu si ce trebuie noi sa facem:
http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
Un rezumat al Bibliei si o relevatie Divina a iadului si raiului.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.youtube.com/......?/playlist

Si marturii ale unor oameni care au vazut iadul si raiul si experiente cu Iisus.

Cea mai frumoasa este asta:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Cosmin86 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu dau 2 bani pe o marturie care nu e demonstrata stiintific. Sute de astfel de marturii de oameni care l-au vazut pe zeus, alah, budda, krishna sau alti zei exista si la fel, nu valoreaza 2 bani.

Eu ti-am aratat dovezi stiintifice, astept ceva la fel, nu povesti.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Citeste Biblia.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Si fii sigur ca marturiile care ti le-am trimis sunt andevarate. Sunt bazate pe Biblie. Lasa tu stiinta ca nu te duce niciunde.
Oamenii nu au de ce sa minta.
Nu dai doi bani pe sufletul tau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Am citit-o, de-aia pot spune ca e o prostie, doar 3 exemple rapide :

1. toti ne nastem din 2 oameni, cum exista atatea rase? ( asiatici, negri, indieni, europeni, etc. )? E imposibil doar din 2 oameni ( sa nu mai spun ca toti facem incest, ca toti suntem rude )

2. din biblie reiese ca pamantul are 6000 de ani, alta aberatie demonstrata stiintific ca NU e nici pe departe asa

3. teoria evolutiei a fost demonstrata stiintific si biblia o neaga, chiar si vaticanul a acceptat-o

"Lasa tu stiinta ca nu te duce niciunde", nu chiar, stiinta = progres si adevar, ceva DEMONSTRAT stiintific ramane demonstrat. Nu sunt un taran redus mintal si indobitocit sa nu ma intereseze stiinta.

"Oamenii nu au de ce sa minta", inseamna ca nici aia care l-au vazut pe zeul krishna sau au vazut zeii din olimp nu mint happy

Sincer, cati ani ai de poti gandi atat de infantil? Ce studii ai?

Si du-te si incearca sa indobitocesti pe altcineva.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Ei nu au ce sa le sustina marturia, Iisus schimba viata multora, El e singurul Dumnezeu si altul nu va fi:
Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."
Romani 14:11
Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire.Ea a fost scrisa de Moise, de proorocii mici si proorocii mari, Matei, Luca, Ioan, Pavel, David, Solomon.Ei au fost martori oculari, au fost inspirati de Duhul Sfant. Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

foarte multe profetii cu privire la venirea Domnului Isus si care s-au implinit intocmai dupa cum este scris!
In intreg Noul Testament, apostolii au apelat la doua aspecte din viata lui Isus pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea iar al doilea a fost implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat.Toate acestea implinindu-se in Hristos realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Cosmin86):

Isaia 48:,, De multă vreme am făcut cele dintâi prorocii, din gura Mea au ieşit şi Eu le-am vestit: deodată am lucrat, şi s-au împlinit.
Isa 41.22; Isa 42.9; Isa 43.9; Isa 44.7-8; Isa 45.21; Isa 46.9-10; Ios 21.45;
4 Ştiind că eşti împietrit, că grumazul îţi este un drug de fier şi că ai o frunte de aramă,
Ex 32.9; Deut 31.27;
5 ţi-am vestit demult aceste lucruri, ţi le-am spus mai înainte ca să se întâmple, ca să nu poţi să zici: „Idolul meu le-a făcut, chipul meu cioplit sau chipul meu turnat le-a poruncit!"
Exista in Vechiul Testament peste 300 de profetii care s-au implinit in Isus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ok, eu iti arat argumente stiintifice tu imi arati povesti.

Aici incheiem discutia, sunt sigur ca ai destui prieteni oligofreni si redusi mintal carora poti sa le spui povesti.

Fara argumente stiintifice tot ce spui tu valoreaza ZERO.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E frumoasă, își are rostul ei. Trăiește-o, iubește-o și învață s-o înțelegi! Treci peste micile răutăți ale oamenilor frustrați. Alege să fii înconjurat/ă doar de oameni cu suflet frumos!

http://i.imgur.com/I2DvU.jpg

| Dariusuu a răspuns:

Nu te mai gandi de ce traiesti.

Bucurate doar!

Viata nu trebuie inteleasa doar traita.

| aNdRaSkUmPy a răspuns:

Păi simplu..ca sa trăim big grin

| anonim_4396 explică (pentru aNdRaSkUmPy):

Eu unu trăiesc pentru ai ajuta pe alți, chiar dacă am 15 ani.

| AlinKun a răspuns (pentru anonim_4396):

Deocamdata nu se cunoaste existenta omului cum a aparut de ce a aparut sau ce trebuie el sa faca, totul ramane un mister pe care cred ca niciodata nu-l vom afla

| anonim_4396 explică (pentru AlinKun):

Eu cred ca trebuie sa ne ajutam reciproc, eu unul am urlat în strada din instinct atunci când o mașina era sa lovească o pisica, nu am urlat ca nebunul, am urlat la șofer sa o ocolească, după mine cred ca sunt în stare sa ma sacrific pentru un om străin, toate acestea sau întâmplat deodată nu ma credeți nebunlaughingpur și simplu am impulsul sa ajut oameni plătind cu propria viata. și cred ca de acea suntem pe pământ, pentru a ne ajuta reciproc.

| AlinKun a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu prea multa lume mai pune accent pe asa ceva, daca ii ajuti cu ceva de mai multe ori unii au impresia ca mereu vei fi la dispozitia lor cand vor ei, prefersa sa lase totul pe tine chit ca nu e problema ta ei refuzand practic sa invete de la tine ceva ce culmea lor le trebuie, vorbesc din experienta, toti isi urmaresc interesul s-ar putea zice, dar mai sunt si exceptii

| anonim_4396 explică (pentru AlinKun):

Asa este, am fost folosit de multe persoane, asta ma face sa pun aceasta întrebare ''De ce trăim? ''

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai, dar tu ai salvat viața unui animăluț. Ajuți animalele si oamenii! Și te întrebi ce rost ai pe lume?! Ai! Nimic nu ia naștere degeaba, fără rost! Lumea chiar are nevoie de oameni miloși ca tine, nu doar de monștri cu chip uman!
Un rost al tău e să-ți bucuri părinții cu simpla ta prezență. Un alt rost e că... uite, câte un animaluț necăjit are nevoie de tine să-l mai salvezi de la moarte, de le vreun chin, să te infurii când vezi că se calca peste ele ca peste niște cadavre vii! Nu te schimba, rămâi același! Schimbarea te va transforma într-un om fără suflet!