| motanelul a întrebat:

De ce unele persoane se pot schimba asa de brusc, deodata?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Cred ca nimeni nu se schimba brusc, doar isi arata adevarata fata, ceea ce pentru noi poate parea o schimbare radicala.

14 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Stii cum e? Eu imi maginez creierul ca pe un ceas, un mecanism plin de rotite care se invart in miscarea lor. Un mecanism perfect contruit de mama natura. Daca un ceas l-ai scapat de la etajul 2, garantat ii vor sari cateva rotite.La om se poate transpune ca o puternica lovitura a vietii.La fel ca la ceas, cateva rotite vor sari.si aici apare schimbarea. Sper ca ai inteles.

| Elly4all a răspuns:

In lumea asta poti sa te schimbi radical numai intr'o zi, nu este greu. Greutatile vietii te pot invata asta inca de la o varsta foarte frageda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data cu cresterea in varsta si mentalitatea se schimba. Gusturile se mai schimba si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De caracterhee hee

| mihaa a răspuns:

Eu sunt de parere ca tehnika e de vina, creierul e inbinat ca prea multe porcarii si nu poate sa mai gandeasca normal, pe vremea mu nea nicu, nu era tel mobile, netu si multe altele, totii eram la fel dar acum avem prea multe si nu suntem capabili sa mai gandim normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lora, sint momente cind sint fortat de imprejurarihee hee tongue

| hândel a răspuns:

Frumoasa metafora "nony". Inseamna ca-n ceasul (creierul) meu sunt doar curenti de aer care se-ntalnesc si mai misca secundara, sau minutarul din cand in cand, si asa mai reusesc sa dau o ora exacta, ca dupa atatea cazaturi (lovituri ale vietii) mi-au zburat toate rotitele (mintile). Eu trec de la o etrema la alta foarte usor, si nu din cauza ca mi-au sarit rotitele (mintile), ca viata loveste din greu, ci pe motivul ca ma conving (mint) singur ca n-am nevoie de ceva, sau de cineva anume, sau ca n-am de ce sa-not intr-o mare de chinuri cand le pot nega existenta, oricum, plangandu-ma sau nu, dupa un timp ele tot vor disparea, asa ca de ce sa ma chinui aiurea?! Deci, am un carecter negativist, ignor problemele, sperand ca vor disparea singure. De multe ori merge, insa de cele mai putine ori ma cobor intr-o depresie cronica precum cea de acum cateva zile, care m-a tinut o saptamana inapt optimismului. Oricum, e chiar practic, astfel faci economie la servetele, si la motive de sinucidere in urma dezamagirilor (loviturilor de la viata) puternice. Probabil acest raspuns il postez sub efectul aceleiasi metode, si m-am mintit (convins) singur ca nu mi-am pierdut mintile (rotitele) deci e posibil sa fiu psihotic si sa cer ajutor mascat pe calea asta. Confuzi? Bun venit in lumea mea. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Nu cred eu că o persoană se poate schimba total deodată, gândeşte-te cât de greu îţi este să te schimbi pe tine. Schimbarea este determinată de faptul că persoanele respective ajung la o concluzie, aceasta fiind faptul că şi-au dat seama că undeva greşesc. Schimbarea în bine sau în rău de faptul ţine de punctul de vedere al fiecăruia dintre noi. Ai întrebat de ce, iar eu ţi-am răspuns cum. Se schimbă deoarece nu sunt încrezătoare în sine, nu sunt încrezătoare că persoanalitatea lor nu este "bună", bună privind probabil din spusele altora.
Se pot schimba şi deoarece şi-au dat seama că acea cale urmată de ei nu este cea corectă, şi asta este bine.
Foarte frumos şi inteligent răspuns ai dat nony. Mult succes şi zi de zi să ai o zi bună happy

| tweety_8071 a răspuns:

Total de acored cu Abh...are mare dreptate.cand descoperi adevarata fata a unui om esti atat de surprins incat preferi sa crezi ca s-a schimbat decat sa crezi ca a fost mereu asawinking

| daii a răspuns:

Nu se pot schimba asa brusc.Doar probabil ceva le-a marcat si incearca sa fie ceva ce de fapt nu sunt.

by daiiwinking

| naty1991 a răspuns:

Intradevar, multi incearca sa-si ascunda adevarata persoana, dar asta nu poti sa o faci pina la infinit, deoarece odata si o dataiese la iveala adevarata personalitate...

| adina123456 a răspuns:

Nu cred ca s-a schimbat brusc, pur si simplu nu le-ai vazut tu cum sunt de fapt, poate ai fost orbit de dragoate.

| ukasiewicz a răspuns:

Daca acea persoana este o femeie, atunci iti recomand sa citesti cartea "Fericire, iubire, femeie" de Iovan Ducici.

| StilSanatos a răspuns:

Nu se schimba nimeni brusc, doar ca pana atunci s-a chinuit sa joace teatru si sa-si ascunda adevarata fata, atunci cand nu mai poate tine in el isi arata adevarata fata, e nasol si dureros, cel putin poate iti dai seama cine e persoana de lanaga tine cand nu e pra tarziu.