| Baiattt a întrebat:

De mic copil eram timid si nu prea imi placea cum arat si asa am ajuns sa stau mai mult prin casa decat sa ies pe afara.Si acum am ajuns la varsta de 18 ani clasa 12 si am zis STOP, nu mai vreau sa fiu asa Vreau sa ma schimb dar e cam greu.Imi place si de o fata si as vrea sa fac tot ce e posibil ca sa o cuceresc dar daca nu ma schimb nu am nicio sansa.
Tot incerc acum sa stau cu prietenii mai mult, sa socializez dar intodeauna am impresia ca cineva o sa se ia de mine si nu o sa stiu cum sa reactionez si ma fac de ras, ca asa am patit cand eram mai mic si acum de asta parca mi-e frica cel mai mult.
Si cu fetele trebuie sa rezolv odata problema asta ca nici acum nu pot sa ma duc de ex la o fata/fete si sa vorbesc cu ele si sa stau relaxat in preajma lor din cauza trecutului sad.Tot imi zic cand discut cu mine ca hai ca poti, du-te la ele si vorbeste ce se poate intampla esti barbat, nu esti singurul de pe pamant care e in situatia asta, ce are daca te faci de ras etc si cand vreau sa trec la actiune mi se blocheaza tot corpu si nu actionez sad.
Cateva sfaturi cum as putea sa am incredere multa in mine sa nu imi pese de rezultat si cum sa reactionez cand ma simt umilit etc?!

2 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Uite un sfatbig grinaca vezi o fata pe care o cunosti si vrei sa mergi sa vorbesti cu ea, ai 3 secunde sa te duci sa actionezi, daca nu, vei incepe sa te gandesti la toate lucrurile ``negre`` pe care le poate zice si iti vei pierde curajul. Timiditatea nu stiu cum sa o tratezi... Mult noroc in continuare

| taniushe4kaa a răspuns:

Daca ai putut sa spui stop, tu vrei o schimbare, vrei o alta viata, scoate masca, acum esti un alt om.Lasa-le pe toate in trecut, azi e o noua zi, maine e un nou inceput.Sa te faci de ras`?! pff. a absurd, un om care are ''cap pe umere'' te-ar intelege, pe cand cel care nu are idee cine esti, cum ai fost nevoit sa-ti traiesti viata pana acum ca sa ajungi aici, o sa se rada..pai si o sa se rada, mai mult de atat nimic.Nu o sa aiba nici un avantaj din asta, dar tie ar trebuie sa-ti dea si mai multa forta sa le demonsterzi ca esti puternic, ca poti evita asta. Ziceai ca iti place si de o fata, si totusi nu inteleg ce astepti`?! poate are si ea sentimente pentru tine, doar ca asteapta ca tu sa faci primul pas, Si chiar de nu ar avea sentimente reciproce, tu totusi ar trebui sa-ti incerci norocul si sa-i spui ceea ce simti, pentru ca ai o singura viata nu ai mai multe. Si daca ti se primeste ceva cu respectiva atunci e bine, daca nu cauti pe altcineva. Asta e viata, nu intotdeauna avem tot ce ne dorim. Poate dintr-o data sa te schimbi nu o sa poti, dar pe parcurs o sa vezi ca o sa devii altul. Doar trebuie sa ai mai multa incredere in tine, si sa nu-ti faci iluzii pentru ca nu ai de unde sti ce gandesc cei din jur despre tine in momentul in care te vad.Ar trebuie sa te grabesti pentru ca timpul nu iarta pe nimeni, si intr-o zi o sa realizezi ca ai pierdut zile, ore, secunde in zadar.dar ai fi putut face ceva cu ele. :*